Bakan Avcı: “türk Dünyasıyla Hiç Bu Kadar İç İçe Olmamıştık”

Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Nabi Avcı, Eskişehir’in 2013 Türk Dünyası Kültür Başkentliğinin önemine dikkat çekerek, “Daha önce milliyetçi cephe hükümetlerinin zamanı da dahil olmak üzere, Türk Dünyasıyla hiç bu kadar iç içe...

Bakan Avcı: “türk Dünyasıyla Hiç Bu Kadar İç İçe Olmamıştık”
banner537
Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Nabi Avcı, Eskişehir’in 2013 Türk Dünyası Kültür Başkentliğinin önemine dikkat çekerek, “Daha önce milliyetçi cephe hükümetlerinin zamanı da dahil olmak üzere, Türk Dünyasıyla hiç bu kadar iç içe olmamıştık” dedi.

Eskişehir’in Sarıcakaya ilçesindeki Türk Kültür Evi’nin temel atmasına katılan Bakan Avcı, Eskişehir’in, hala Türk Dünyası Kültür Başkenti olduğunun yeterince farkında olmadığını belirterek, “Eskişehir halkı da ne yazık ki bunun yeterince farkında değilmiş gibi davranıyor” ifadelerini kullandı.

“Oysa 2013 yılında ve uzatılmasıyla birlikte 2014’ün ilk yarısında Eskişehir, tarihte hiç olmadığı kadar Türk Dünyası’nın gündemine girdi” diyen Avcı, şöyle devam etti:

“Hiç olmadığı kadar Eskişehir'deki farklı coğrafyalardan gelen, Osmanlı hinterlandından gelen vatandaşlarımız, gençlerimiz, ata yurtlarını, ata topraklarını görme fırsatı buldular. Binlerce gencimizi, Balkanlar’a, Kafkasya’ya, Kırım'a, Türkmenistan’a, Azerbaycan'a gönderdik. Daha önce milliyetçi cephe hükümetlerinin zamanı da dahil olmak üzere, Türk Dünyasıyla hiç bu kadar iç içe olmamıştık. Yani Türk Dünyasıyla ilgili, Türk Dünyası konusunda çok farklı iddiaları olduğunu söyleyen siyasi kadrolar bile bizim bir senede yaptığımızı onlarca yılda yapamadılar. Eskişehir, buna mekan oldu. Ben tekrar Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansımıza gerek gerçekleştirdiği kalıcı eserler nedeniyle, gerek yaptığı yayınlar nedeniyle, düzenlediği etkinlikler, konferanslar, çalıştaylar, konser sebebiyle bir kere daha çok teşekkür ediyorum. Sayın Başbakanımıza, Eskişehir’i 2013 Türk Dünyası ilan ettiği için hu vesileyle bir kere daha çok teşekkür ediyorum.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER