İran Devlet Haber Ajansı IRNA, savunma kaynaklarına dayandırdığı haberinde de İran’ın İsrail’e balistik füze saldırısı başlattığını ve tamamlandığını açıkladı. İran'ın yarı resmi Tesnim haber ajansına göre, İran Devrim Muhafızları Ordusu Komutanı Muhammed Bakıri de operasyonun “tüm amaçlarına ulaştığını” ve İsrail'in yanıt vermemesi halinde başka operasyon planlanmadığını bildirdi.

Bakıri, saldırılarda sivil ya da ekonomik bir hedefin vurulmadığını askeri varlıklara odaklandıklarını belirtti. Öte yandan saldırının Şam’daki İran konsolosluğuna yönelik saldırıya yanıt olduğu da vurgulandı. 

Hamaney: Ülkenin yönetimi kesintiye uğramayacak Hamaney: Ülkenin yönetimi kesintiye uğramayacak

İSRAİL SAVAŞ KABİNESİNİ TOPLADI

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, İran'ın başlattığı hava saldırısının ardından başkent Tel Aviv'deki Kirya Askeri Üssü'nde savaş kabinesini topladı. İsrail Güvenlik Kabinesi'nin, İran'ın saldırısına yanıt için Savaş Kabinesi'ne yetki verdiği bildirildi.

Savaş Kabinesi'nde, Başbakan Benjamin Netanyahu'nun yanı sıra Savunma Bakanı Yoav Gallant ve ana muhalefet lideri Benny Gantz da yer alıyor.

'İRAN’IN KARŞILIĞI DAHA AĞIR OLACAKTIR'

İran'ın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Said İrevani de ABD'nin olası müdahalesine ilişkin "Bu Tahran ve Tel Aviv arasındaki bir çatışma, Amerika uzak durmalı. İsrail rejimi bir hata daha yaparsa İran'ın tepkisi çok daha sert olur" açıklamasında bulundu.

ABD’DEN İSRAİL’E UYARI

ABD Başkanı Joe Biden'ın İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'ya İsrail'in İran'a yapacağı bir karşı saldırıya destek vermeyeceğini söylediği belirtildi. 

Tahran'ın İsrail'e hava saldırısı başlatmasının ardından ABD de İran dron ve füzelerinin düşürülmesinde İsrail'e havadan destek verdi. Saldırı büyük oranda püskürtülmesinin ardından sabah saatlerinde Biden ve Netanyahu bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Axios'a konuşan bir Beyaz Saray yetkilisi Biden, Netanyahu'ya "Bir zafer elde ettin. Fazlasını zorlama" dedi. Biden, Netanyahu'ya ABD'nin İran'a karşı yapılacak hiçbir saldırıya katılmayacağını ve destek vermeyeceğini söyledi. 

Axios'a konuşan bir İsrailli yetkilinin aktardığına göre ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin de İsrailli mevkidaşı Yoav Gallant'tan bir karşı saldırı yapma kararı alırlarsa kendilerine haber vermelerini istedi. 

BÖLGESEL SAVAŞ ENDİŞESİ

Habere göre ABD yetkilileri, İsrail'in İran'ın saldırısına vereceği bir karşılığın çok ağır sonuçları olacak bir bölgesel savaşı tetiklemesinden korkuyor. 

Biden, bölgede konuşlu ABD kuvvetlerinin İsrail'in neredeyse tüm dron ve füzeleri düşürmesine yardımcı olduğunu belirtirken İsrail'in güvenliğine bağlılıklarını bir kez daha teyit etti. ABD kuvvetleri veya tesislerine bir saldırı yapılmadığını vurgulayan Biden, "yine de tüm tehditlere karşı gözlerinin açık olduğunu" belirtti.