Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) Emek Komisyonu ile Devrimci Yapı, İnşaat ve Yol İşçileri Sendikası (Dev Yapı-İş), Beşiktaş Gayrettepe'de bulunan "Masguerade" adlı gece kulübünde çıkan yangında 29 işçinin yaşamını yitirmesine dair açıklama yaptı. ÖHD İstanbul Şube binasında yapılan açıklamaya yaşamını yitirenlerin yakınları da katıldı.

İHMAL SONUCU HAYATINI KAYBETTİLER

Uğur Yıldız'ın cansız bedenine ulaşıldı: 8 işçi ise hala toprağın altında Uğur Yıldız'ın cansız bedenine ulaşıldı: 8 işçi ise hala toprağın altında

ÖHD Emek Komisyonu'ndan Siyabend Dunlayıcı, işçilerin ölümünün ihmal sonucu olduğunu söyledi. Dunlayıcı, yaşanan faciayı "cinayet" olduğunu vurguladı. Dunlayıcı, faciadan sonra yapılan incelemelere işaret ederek, "Katliamın gerçekleştiği iş yerinde 2016 tarihinden beri itfaiye raporu alınmamış, ruhsat yenilemesi ise 2018 yılında yapılmış ve o tarihten sonra ruhsata ilişkin hiçbir denetim yapılmamıştır. İş yerindeki ihmaller, alınmayan işçi sağlığı ve güvenliği önlemleri ve yapılmayan denetimler küçük hatalardan ibaret olmayıp, bu büyük katliama açık davetiye çıkarmıştır” dedi.

‘İŞÇİLERİN CANLARI HİÇE SAYILDI’ 

İşveren ve yerel yönetiminin denetimsizliği nedeniyle böylesi bir facianın yaşandığını söyleyen Dunlayıcı, "Belediyenin, zabıtanın ve herkesin gözü önünde yasal hiçbir yükümlülük yerine getirilmeden, yasaya aykırı tadilat gerçekleştirilmiştir. Tadilata baktığımızda ise daha vahim durumların olduğu görülmektedir. İşverenin kar ve para hırsı, iktidar ve yerel yönetimin denetimsizliği ile birleşince maalesef korkunç bir manzara çıkarıyor karşımıza. Mekanda yapılan bu tadilatta önlem alınmadan kullanılmaması gereken yapı malzemeleri kullanılmış olup, yangın durumunda faciaya yol açacağı öngörülebilir olmasına rağmen, işçilerin canları hiçe sayılarak daha çabuk, daha maliyetsiz kısacası daha karlı bir yol izlenmiştir” diye konuştu.

‘TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ’

İktidarın yaşanan işçi katliamlarını “kader” olarak tanımladığını hatırlatan Dunlayıcı, şöyle devam etti: "İktidar elindeki medya gücüyle bu kazaların kader olduğunu, işçi hatasıyla olduğunu ve hatta işverenin sorumluluğu olmadığını ifade eden algılar oluşturmaktadır. Bu olayda da maalesef gördük ki sorumluluğu olanlar konuşulmuyor, yargılanmıyor ve hesap vermiyor. Olayda hem muhalefete ait belediyenin, hem iktidarın sorumlu olması durumunda kimsenin konuşmadığına ve olayın gündem yapılmadığına da şahit olduk. Bu katliamda sorumluluğu olan her bir paydaşın yargılanması için yürütülecek hukuki sürecin takipçisiyiz. Her bir sorumlu yargılanana, hesap verene, ve iş cinayetlerini işçilerin kaderi olarak gören egemen anlayış mahkum edilene dek mücadeleyi sürdüreceğiz."