Van’da 31 Mart'ta yapılan yerel seçimlerde Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) 14 belediyenin tamamını kazandı. Belediyeleri kazanmanın ardından il ve ilçe çalışmalarına hız verildi ve DEM Parti belediye eşbaşkanları, tüm çalışmalarını halkla birlikte yürüterek halkçı belediyeciliği benimsediler. Van’ın en büyük ilçelerinden biri olan Erciş’te 8 yıllık bir kayyım yönetiminin ardından belediyenin asıl sahibi olan halk büyük bir kararlılıkla geri aldı. 8 yıl boyunca hizmete dair hiçbir şey yapılmayan Erciş’te 6 Nisan’da mazbatalarını alan DEM Partililer ilçede hizmete başladı.

DEM Parti Erciş İlçe Eşbaşkanı Mecbure Açık, seçim sürecini değerlendirdi.

Ercişli kadınlar olarak omuzlarına ağır bir yük aldıklarını belirten Açık, 3 aylık seçim çalışması yürüttüklerini ve bu yola başlamadan önce halka ellerinden gelen her şeyi yapacaklarına dair söz verdiklerini vurguladı. Ülkenin genel durumuna baktıklarında DEM Parti’nin baskılar karşısında verdiği mücadeleye değinen Mecbure Açık, “İktidar ile savaşıyoruz ve bununla birlikte baskı altında olan bir toplumla da savaşıyoruz. İlk olarak toplumun feodal yanıyla başlıyor savaşımız. Biz bu süreci omuzlarken üstümüze düşen her şeyi yapacağız dedik. Bir kayıp olsa dahi biz yine halk olarak varız. Erdîş halkı var ve ayakta” dedi.

‘Bu bir varlık ve yokluk savaşıdır’

Her yönüyle ve özelde kadın yönüyle kendilerini geliştirdiklerini söyleyen Açık, kadın mücadelesi öncülüğünde seçim sürecinde büyük başarıya ulaştıklarını dile getirdi. Mecbure Açık, “Yönetim ve belediye yönüyle elbette daha fazlasını yapmak isterdik. Mesela belediye meclis üyelerinin tamamını biz alabilirdik. Biz DEM Partili kadınlar olarak evlere gidiyorduk, toplumun içine karışıyorduk ve her yerde bunun varlık ve yokluk savaşı olduğunu söylüyorduk. Biz ya kazanacağız ya da kaybedeceğiz. Her yerde bu bilinçte olmamız gerektiğini söyledik. Bu seçim sürecinde elimizden geldiğince toplum, kadın ve gençler üzerinde durduk, bunu onlara da kabul ettirdik. Bizim davamızın amacı da budur. Bir kabullenme olması gerekiyordu ki bu kabullenme olmadığı sürece biz şehrin içinde gezemezdik bile. Çünkü biz şu an baskı altındayız. Biz bir zafere ulaştık ve bundan sonraki süreçte de hep böyle devam edeceğiz. Halkımızda öyle bir uyanış gerçekleştirmeliyiz ki ev ev, sokak sokak gezmemize bile gerek kalmamalı” sözlerine yer verdi. 

‘Belediyemiz halkın derdine derman olmalı’

Belediye yönüyle topluma cevap olabilmek için bazı izlenimlerinin olduğunu paylaşan Açık, “Beş yılın sonunda toplum artık biz tamamız diyebilmeli. Bugün belediye yönüyle bize öncülük yapan belediye eşbaşkanları, belediye meclis üyeleri öyle çalışmalılar ki beş yılın sonunda halk bir seçime gitme ihtiyacı bile duymamalı. Kendilerini bu halka kabul ettirmeliler, halkın dertlerine derman olmalılar. Mesela şu an Erdiş’in köylerine baktığımızda kayyım bilinçli olarak köy yollarını yapmamış. Çünkü biliyor ki bizim köylerdeki oy oranımız çok yüksek. Çarşı merkezdeki esnaflarla görüştüğümüzde hepsi yağmur yağdığında dükkanlarının su altında kaldığından şikayetçi. Halkımızın bu sorunlarına ilişkin öncü olmalıyız. DEM Parti adına evet şu an belediyeyi aldık ama biz de elimizden geldiğince arkadaşlarımıza yardımcı olacağız ve hep beraber en iyi seviyeye taşıyacağız” ifadelerine yer verdi.

‘Erciş Belediyesi bir cezaevini andırıyordu’

2016 ve 2019 yıllarında belediyelere kayyım atanmasının ardından toplum açısından yaşanan sorunlara işaret eden Açık, bu sorunlardan birinin de yurttaşların belediyeye giderek şikayetlerini dile getirememeleri olduğunu kaydetti. Kayyım döneminde belediyelerinin “cezaevlerini” andırdığını kaydeden Mecbure Açık, “Biz hem kayyımı kabul etmiyorduk hem de bir çözüm olacağına dair inancımız yoktu. Kayyım bu güne kadar ilçe için hiçbir şey yapmadı. Seçimlerde gelecek olan başka adaylardan da korkuyorduk. Çünkü beş yıl boyunca bu halkın kaderi belediyede olacak ve haliyle bu bizi endişelendiriyordu ama neyse ki biz kazandık” şeklinde konuştu.

YSK verilerine göre Erciş seçim sonuçları YSK verilerine göre Erciş seçim sonuçları

‘Halkımız uyanmalı’

Kayyım döneminde ilçede herhangi bir hizmetin yapılmadığını ifade eden Açık, “Bugün bizim, toplumumuzun, gençlerimizin varlık ve yokluk mücadelesindeyiz. Tüm halkımızın artık uyanması gerekiyor. Kayyım kirli politikaları ile sadece kendi yandaşlarına çalışmalar yaptı. Halkımızı aç bıraktı ve tok olan açın halinden anlamadı. Gençlerimiz inşaatta çalışmaya gidiyorlardı, düşüyorlardı. Çünkü buna mahkum edilmişlerdi” diye vurguladı.

‘Savaşan kadın güzelleşir, güzelleşen kadın sevilir’

Toplumda baskın bir feodal zihniyetin olduğunu, bu sebepten de kadınlar olarak hep beraber ideolojik anlamda “savaşan kadın güzelleşir, güzelleşen kadın sevilir” esasıyla hareket edilmesi çağrısında bulunan Açık, “Sistem insan üzerinden oynuyor. Çocuklar küçük yaşta okula başlıyor ve bir yandan okul bir yandan hayat savaşıyla iç içe kalıyorlar. Bütün kadınlar ancak birlik olurlarsa toplumda bulunan baskıyı üzerlerinden atabilirler” dedi. 

‘Belediyede kadınların rolü büyük’

DEM Partili belediyelerde kadınların bir muhatap bulabileceğini ve derdiğin anlatabileceğini belirten Açık, “Burada da belediyede yer alan kadın arkadaşların rolü büyük kadınlara cevap olabilmeli ki ileride insanların yüzüne bakabilmeli” diye ekledi. 

‘Gençlere daha iyi şartlar sunacağız’

Bundan sonraki süreçte halkla birlikte belediyeyi yöneteceklerinin altını çizen Açık son olarak şu şekilde konuştu: “Eksiklikleri kapatmaya çalışacağız. Halkımıza daha fazla cevap olmaya çalışacağız. Gençlere daha iyi şartlar sunacağız. Gençlerimiz artık belediye bizimdir ve bize cevap olacaklar diyebilmeliler.”