Kuzey ve Doğu Suriye Demokratik Özerk Yönetimi ile Şam Hükümeti arasında diyalog süreci yeniden başladı. Özerk Yönetimin 18 Nisan 2023 tarihinde Suriye krizinin demokratik ve barışçıl yollarla çözümü için ilgili taraflara sunduğu 9 maddelik deklarasyona ve bölgedeki son gelişmelere ilişkin Hawar Haber Ajansına (ANHA) konuşan Demokratik Özerk Yönetimi Yürütme Meclisi Eşbaşkanı Evîn Siwêd, Suriye’de egemenliğin ve birliğin korunması için siyasi bir çözüme ihtiyaç olduğunu vurguladı. 

Reisi'nin öldüğü kesinleşti! Peki şimdi ne olacak? Reisi'nin öldüğü kesinleşti! Peki şimdi ne olacak?

İSTENİLEN SONUÇ ALINAMADI

Şam hükümetiyle devam eden görüşmelerde henüz somut bir sonuç alınamadığını ifade eden Siwêd, “Özerk Yönetimi ile Şam hükümeti arasındaki görüşmeler de bazı pratik konuların ele alındı. Ancak genel anlamda Suriyelilerin umutlarını gerçekleştirecek kapsamlı bir çözüme henüz ulaşılamadı. Demokratik Özerk Yönetim daha önce de kendi inisiyatifiyle Arap devletlerine, Suriye krizinde etkin bir rol alma konusunda bazı çağrılarda bulunmuştu. Birçok Arap ülkesiyle görüşmeler yapıldı. Ancak istediğimiz sonucu alamadık” diye konuştu. 

Demokratik Özerk Yönetim ve bazı Arap devletlerin Suriye krizini çözmeye yönelik girişimlerinin Şam Hükümeti tarafından küçümsenmesini kabul etmediklerini vurgulayan Siwêd, krizin çözümüne ilişkin önerilerin sadece Şam hükümetine değil, Suriye’deki krize gerçek bir çözüm arzulayan tüm taraflara sunduklarını kaydetti.

‘YEREL VE BÖLGESEL GÜÇLER DEKLARASYONU İYİ KARŞILADI’

Deklarasyonun yayınlanmasından önce Suriye taraflarıyla bazı görüşmeler yapıldığını belirten Siwêd, "Yapılan görüşmelerin sonuçsuz kaldığını söyleyebiliriz. Bazı yerel ve bölgesel güçler deklarasyonu olumlu karşıladı. Ancak muhalefeti ve Şam Hükümeti'ni aynı çözüm çatısı altında bir araya getiremedik. Şam hükümeti üzerinde daha fazla baskı oluşturmak için ulusal cephe ile demokratik güçleri birleştirme çabaları devam ediyor. Demokratik Özerk Yönetim, kaynakların ulusal kaynak olduğunu ve bu kaynakların herkesin hakkı olduğunu söylüyor. Bölgedeki kaynakların adil ve eşit bir şekilde paylaşılabilmesi için Şam hükümeti ile siyasi bir anlaşma yapılması gerekiyor” diye konuştu. 

Mezopotamya Ajansı