Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi’nin (DEM Parti) kazandığı Wan Tuşba Belediyesi’nde yurttaş odaklı belediyeciliğe dair çalışmalara hız vermeye başlandı. Tuşba Belediyesi Eşbaşkanı Hanım Akkoş, Tuşba’ya yönelik çalışmaları ve bu süreçte neler yapacaklarına  dair konuştu. 

Wan’da tarihi başarı 

Gözaltına alınan Tuşba Belediye Eşbaşkan adayları serbest bırakıldı Gözaltına alınan Tuşba Belediye Eşbaşkan adayları serbest bırakıldı

DEM Parti’nin Wan’da elde ettiği başarıyı “tarihi bir başarı” olarak tanımlayan Hanım, bu başarının halkın başarısı olduğunu söyleyerek, “Tarihte ilk defa bir parti bir şehirde bütün ilçelerle birlikte Büyükşehir Belediyesi’ni aldı. Bu da gösteriyor ki, bu halk artık partisine, kendi iradesine sahip çıkıyor. Halk artık kayyım politikalarını kabul etmediğine dair cevabını sandıkta verdi. Seçimlerden sonra yaşanan gelişmeler de halkın gerçekten iradesine sahip çıktığını gösterdi” dedi. 

‘Kadınlara ve çocuklara verdiğimiz sözü tutacağız’

Kadınlara ve çocuklara söz verdiklerini ve bir ay içinde çalışmalara başlayacaklarını kaydeden Hanım, “Bir ay içinde kültür, sanat adına çalışmalar yapılması için yeni kurumlar açacağız. Piyano, gitar, erbane, okuma-yazma, dikiş-nakış ve kilim kursları açılacak” ifadelerini kullandı. 

Çocuklar için çok dilli kreş projesi 

Aynı zamanda çocuklar için çok dilli kreş projesini hayata geçireceklerini aktaran Hanım, “Önümüzdeki bir ay içinde söylediklerimizin üstüne katarak kurumları açmayı planlıyoruz. Bu kurumlarda kültür-sanat etkinlikleri dışında üniversiteye hazırlanan gençler için etüt merkezleri de olacak” dedi. 

İçi boşaltılmış talan edilmiş bir belediyeyi devraldık 

İlçe genelinde hayata geçirecekleri projelere dair de konuşan Hanım, ilk icraatlarından birinin çiftçilik ve hayvancılığa destek sunmak olacağını kaydetti. Belediyenin içinde bulunduğu mevcut duruma değinen Hanım, sözlerine şöyle devam etti: “Bu sene elimizdeki imkânlar doğrultusunda destek sunacağız, ilerleyen zamanlarda daha fazla destek sunmayı planlıyoruz. Biz geldiğimiz belediyenin talan edildiğini biliyorduk ama bu kadarını beklemiyorduk. Evet borç yapıldığını, çok fazla işçi alımı yapıldığını ve bu işçileri, çevrelerinden kendi ailelerinden seçtiklerini biliyorduk fakat içine girdiğimizde birkaç birim veya müdürlüğü araştırdığımızda görünenin, bilinenin çok çok daha fazlasıyla karşılaştık. İçi boşaltılmış, talan edilmiş bir belediyeyi devraldık. Biz bunlara rağmen halkımıza verdiğimiz bütün sözleri yerine getirmeye çalışacağız.”

‘Araçlar bozuk halde garaja bırakılmış’

Belediyeye ait binek araçların, seçime iki ay kala bozuk halde garaja bırakıldığını aktaran Hanım, “Bayram arifesi asfalt temizliği yapmak istedik çalışan sadece bir araç vardı. Elimizde çok fazla araç var kiraladıklarımız var ama belediye garajı dedikleri garaj bile başka yerden kiralanmış. Bir belediyenin kendi arsası içinde bir garajı olması gerekirken o bile kiralık” sözlerini kaydetti.

‘Yapamadıklarımızın da hesabını halka vereceğiz’

Vaat ettikleri sözleri yerine getireceklerini vurgulayan Hanım, “Söz verdiğimiz gibi biz halkımızın içinde olacağız, sokaklarımızda, mahallelerimizde, köylerimizde olacağız. Yapamadığımızın hesabını ise yine halkımıza vereceğiz. Belki bu yaz belediyenin borçlarından dolayı yeterli çalışmaları yapamayacağız ama söz verdiğimiz gibi hiçbir mahallemiz hizmetsiz kalmayacak” diye belirtti. 

‘Halkımıza hizmet etmekten geri durmayacağız’

Tuşba Belediyesi tarafından çalışmalar yürüten Yaşam Merkezi’nin yerel seçimlere bir hafta kala sözleşmesinin sonlandırıldığını belirten Hanım, “Valiliğe ait kurum belediye yönetimi değişince valilik yeni yönetimle çalışmak istemediği için daha önce belediye tarafından işletilen üniversiteye hazırlanan öğrencilere ders verilen, spor aktiviteleri ve birçok alanda eğitim veren kurum valiliğin belediyeyle çalışmasını bitirmesi sonrasında belediye bünyesinden çıkarılarak halk eğitim tarafından işletilmeye başlandı” dedi. 

Malzemeler depoya kaldırıldı 

Belediyeye ait malzemelerin depoya kaldırıldığını aktaran Hanım, belediye ile olan sözleşme sonlandırılınca ve belediyenin desteği kesildikten sonra ulaşım noktasında halkın ciddi sorunlar yaşadığını aktardı. Hizmet etmekten geri durmayacaklarını kaydeden Hanım, “Halka ait olan, son kuruşuna kadar halk için harcanacaktır. Bize sahip çıktığı için halkımıza teşekkür ediyoruz” diyerek sözlerini sonlandırdı.