Van'da yaptığı el emeği ürünleri satarak geçimini sağlıyor

Yaptığı el emeği ürünleri satarak ekonomik geçimini sağlayan Leyla Aslan, kadını eve kapatmaya çalışan zihniyete karşı uyarıyor ve “Tek başına olmaz. Kadınlar olarak birbirimize kenetlenmemiz lazım” çağrısında bulunuyor.

Van'da yaptığı el emeği ürünleri satarak geçimini sağlıyor

Pandeminin de etkisiyle derinleşen ekonomik kriz, kadın işsizliğinin büyümesini de beraberinde getirdi. Kadınlar ise kendilerine dayatılan işsizliğe karşı alternatiflerini oluşturarak ekonomik gücünü oluşturuyor. Van'ın Çaldıran ilçesinde yaşayan ev emekçisi Leyla Aslan da el emeği ile gelir elde ediyor.

'EL EMEĞİ ÜRÜNLER SEVİLİYOR VE KULANILIYOR'

Bölgede kadınlar için istihdam olanaklarının sınırlı olduğunu ifade eden Leyla, buna karşı el emeği ürünleri satarak geçimini sağlıyor. Ekonomik özgürlüğünü kazanmak konusunda kararlı olduğunu kaydeden Leyla, “Kendi paramı kazanmayı çok istedim hep.  Eşim çalışmama karşı çıkıyordu ama ben bir yolunu bulup kendi paramı kazanmayı başardım. Burada el emeği ürünler seviliyor ve kullanılıyor. Burada bu pandufları benden başka yapan yok. Çok sevildiği için de çok satılıyor. Sipariş üzerine yapıyorum o yüzden elimde kalmıyor. Evi işi de yaptığım için bir çifti iki günümü alıyor. Severek yapıyorum.  Zor gibi geliyor ama öğrenildiği zaman kolay” diyor.

'HERŞEY ÇOK PAHALLI'

Yaz mevsiminde farklı işlerle uğraştığını aktaran Leyla, ülkede giderek derinleşen ekonomik krize işaret ederek şunları söylüyor: “Bir yumağı 3 buçuk TL’ye, pandifin altlığını da 4 buçuk TL’ye alıyorum. Bana toplam 8 TL’ye mal oluyor. Bir çiftini 15 TL’ye satıyorum. Çok sık yapıp satıyorum, emek veriyorum, belli bir para alıyorum fakat aldığım parayla çok az şey alabiliyorum. Her şey çok pahalı.  Geçinmek zor. Hele de çalışmadığın zaman çok daha zor. Burada başka iş imkânı yok. Ne bir fabrika ne bir tekstil ne de başka bir şey. Bu nedenle kadınlar bu şekilde geçimini sağlıyor. Farklı iş imkânları olsaydı kadınlar çalışırdı.”

'KADIN ÖZGÜRLÜĞÜNÜ KENDİ KAZANMALI'

Kadınların her zaman kendi ayakları üstünde durabilmesi gerektiğinin altını çizen Leyla, “Kadın her işi yapamaz” algısının yanlış olduğunu belirtiyor. “İnsanın kendi parasını kazanması güzel bir duygu” diyen Leyla, “Kız kardeşim her zaman çalışmamı söyler ve bana bu konuda da yardımcı olur. Erkek kadına ‘Sen bunu yapamazsın, bu işi beceremezsin’ diyor ve eve kapatıyor. Bu yanlış bir şey. Kadın her işi de yapabilir. Bence bütün kadınlar özgür olmalı, içeri kapanmamalı, çalışmalı” sözlerine yer veriyor.

'BİR BİRİMİZE KENETLENMELİYİZ'

Leyla, kadın mücadelesi sonucu birçok kazanımın elde edildiğine işaret ederken, şunları dile getiriyor: “Kadınlar eve kapatılıyor. Bizim bölgemizde bu durum çok yaşanıyor. Burada tek bir kadın çalıştığı zaman tuhaf karşılanıyor, tepki alıyor.  Bu durumu kırmak için bütün kadınlar olarak birlikte mücadele vermemiz gerekiyor. Tek başına olmaz. Kadınlar olarak birbirimize kenetlenmemiz lazım.”

jinnews Haber Ajansı-Van

Güncelleme Tarihi: 07 Şubat 2021, 19:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER