Ceren Özdemir’i katleden sanığın akıl sağlığına bakılacak

Ceren Özdemir cinayetine ilişkin davanın ilk duruşmasında mahkeme heyeti katil zanlısı Özgür Arduç’un akıl sağlığının tespiti için ATK’ye sevk edilmesine karar verdi.

Ceren Özdemir’i katleden sanığın akıl sağlığına bakılacak

Ordu’da 3 Aralık’ta üniversite öğrencisi Ceren Özdemir’i katleden, yakalanması sırasında ise 2 polis memurunu yaralayan sanık Özgür Arduç'un “canavarca hisle kasten öldürme” suçundan yargılandığı davanın ilk duruşması Ordu 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya, Özdemir Ailesi ve avukatlarının yanı sıra kadın örgütleri temsilcileri, farklı barolardan avukatların da aralarında olduğu çok sayıda kişi katıldı.

Kimlik tespitinin ardından başlayan duruşmaya hakkında 3 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenen ve ceza indirimi uygulanmaması talep edilen sanık Özgür Arduç, tutuklu bulunduğu Van T Tipi Kapalı Cezaevi’nden Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı.  

Savunması alınan sanık Arduç, emniyetteki ifadelerini kabul etmediğini belirterek, sinir haliyle ifade verdiğini savundu. Sanığın “akli dengesinin yerinde olmadığını ve tedavi olmak istediğini söylemesi” üzerine dava savcısı, “İfadeni ben aldım. Sordum, ‘Tedavi olmak ister misin?’ diye. ‘Bu halimden memnunum. Tedavi olmak istemiyorum’ demiştin. Daha önce Adli Tıp’a gitmediğini söylemiştin. 2006’da ‘cezai sorumluluğun var’ diye rapor gelmiş” diye yanıt verdi.

ÖZDEMİR’İN AİLESİ DİNLENDİ

Sanığın ardından katledilen Ceren Özdemir’in annesi Güfer Özdemir, babası Yılmaz Özdemir ve ablası Gizem Özdemir’in olay gününe dair ifadeleri alındı. Gizem Özdemir, olay gününü “Cama çıktım, kapının önündeydi. Özgür Arduç’u gördüm. Anahtarı attım. Ceren’le ikisinin ortasına düştü. Şüphelendim. Anneme ‘cama bak’ dedim. Ben de dış kapıya gittim. Ceren’in çığlığını duydum. Duvara yaslanmış. Bıçaklandığını anlamadım. ‘Bıçaklandım abla’ diye bağırdı” sözleriyle anlattı. 

Ardından iddia makamı, cezai sorumluluğunun olduğuna dair raporu da göz önüne alarak sanık Arduç'un  akıl sağlığının tespiti için Adli Tıp’a sevk edilmesini ve tutukluluğun devam etmesini talep etti.

Özdemir Ailesi'nin avukatları ise, sanık için Adli Tıp Kurumu (ATK) raporu alınması yönünde bir taleplerinin olmadığını belirtti.

DAVA ERTELENDİ

Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanık Arduç'un akıl sağlığına ilişkin tespitin yapılması için ATK’ye sevkine, işlemlerin hızlanması için Emniyet Genel Müdürlüğü'ne yazı yazılmasını ve sanığın tutukluluk halinin devamına karar verdi. Duruşma 20 Ocak 2020’ye ertelendi.

Güncelleme Tarihi: 23 Aralık 2019, 15:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER