Bakan Çelik:“bu Kararın Bir Bağlayıcılığı Yok"

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM), 1974 Kıbrıs Barış Harekatı nedeniyle Ankara'nın Rum Yönetimine 90 milyon Euro tazminat ödemesi kararını değerlendirdi. Çelik, “Bu kararın bir bağlayıcılığı...

Bakan Çelik:“bu Kararın Bir Bağlayıcılığı Yok
Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM), 1974 Kıbrıs Barış Harekatı nedeniyle Ankara'nın Rum Yönetimine 90 milyon Euro tazminat ödemesi kararını değerlendirdi. Çelik, “Bu kararın bir bağlayıcılığı yok. Baştan aşağı garip bir karar. En önemlisi hukuki mesnetsizliğinin yanı sıra, zamanın ruhuna bu kadar aykırı olabilir. Kıbrıs müzakerelerinin ruhuna aykırı bir karar” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, restorasyonu tamamlanan Anadolu Medeniyetler Müzesi'nin açılışına katıldı. Açılış sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Bakan Çelik, AİHM’in Türkiye için aldığı tazminat kararın sorulması üzerine şunları söyledi:

“Dışişleri Bakanımız açıkladı. Bu kararın bir bağlayıcılığı yok. Baştan aşağı garip bir karar. En önemlisi hukuki mesnetsizliğinin yanı sıra, zamanın ruhuna bu kadar aykırı olabilir. Kıbrıs müzakerelerinin ruhuna aykırı bir karar. Kıbrıs konusundaki Türkiye’nin çözüm iradesi ortadayken ortaya koyulan bu karar tamamen Türkiye’nin olaya yaklaşımına, uluslararası toplumun yaklaşımına şuanda oluşmuş iklime de aykırı bir karar. Anlaşılmaz karar şu hem bağlayıcılığı yok, hem hukuki açıdan mesnetsiz, hem gerçeklere dayanmıyor. En önemlisi de şu baştan aşağı zamanın ruhuna aykırı bir karardır.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER