Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), Türk Diş Hekimleri Birliği ve Türk Tabipleri Birliği (TTB) öncülüğünde binlerce işçi ve emekçi sabahın erken saatlerinde İstanbul Saraçhane'de bir araya geldi. 

Alana toplanan onbinlerce kişi, polislerce ablukaya alınan Saraçhane surlarından Taksim Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti. Ancak kitleye polis plastik mermi ve tazyikli su ile müdahalede bulundu. Polisin müdahalesi sırasında baygınlık geçirenler oldu. Baygınlık geçirenlere ilk müdahaleyi yine eylemciler yaptı. 

42 yıl hapis cezası verilen Demirtaş: Selçuk Başkan'ın morali bozuktu; ona saz çaldım, halay çektik 42 yıl hapis cezası verilen Demirtaş: Selçuk Başkan'ın morali bozuktu; ona saz çaldım, halay çektik

‘HER YER DİRENİŞ’

Taksim’e yürümekte kararlı olan kitle, polisin gazlı ve tazyikli su müdahalesi sonrası tarihi surlar önünde tekrar bir araya geldi. Ellerinde bayrak ve flamalarla polislere karşı direnen kitle, sık sık alkış ve zılgıtlarla polis müdahalesini protesto etti.  

Ellerindeki bayraklarla polise karşılık veren kitle, “Her yer direniş her yer Taksim”,  sloganlarını atarak, tepki gösterdi. Polisin gazlı müdahalesinden gazeteciler de etkilendi. 


En az 6 kere polisin biber gazlı ve tazyikli sulu saldırısına rağmen, binlerce kişi “Yaşasın 1 Mayıs”, “ Direne direne kazanacağız”, “Bijî yek gulan”,  sloganlarını attı. Polisin ablukaya aldığı surların önünde ise pankart ve dövizleri ile bekleyen binlerce kişi, polis barikatlarını zorladı.


DİSK, KESK, TMMOB, TTB ve TDB'den oluşan 1 Mayıs Tertip Komitesi, Saraçhane'deki 1 Mayıs eylemini sonlandırdığını duyurmasının ardından, binlerden oluşan kitle buradaki bekleyişini uzun süre sürdürdü. Kitle daha sonra alandan ayrıldı.

Kitlenin alandan çıktığı an çok sayıda kişi polislerce gözaltına alındı.