Wan'ın (Van) Elbak (Başkale) ilçesine bağlı bir köyde korucu olan Bışar A’nın, M.Ş. isimli bir kadına tecavüz etmesinin ardından "Cinsel saldırı" suçundan açılan davanın ikinci duruşması Van 6'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Duruşmaya fail Bışar A ve avukatı katılırken, kadının avukatı ise SEGBİS üzerinden duruşmada yer aldı. Wan Barosu Kadın Hakları Merkezi, İnsan Hakları Derneği (İHD) Kadın Hakları Komisyonu, Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) ve Star Kadın Derneği izleyici olarak yer aldı.

Bir tanık hakkında zorla getirme kararı 

JİNNEWS'in haberine göre, Kimlik tespitinin ardından, bir önceki duruşmada iki tanık olan jandarmaya bağlı askerlerden birinin eğitimde olduğu için katılmadığı belirtilirken, diğer tanık asker ise katılmadığı için hakkında zorla getirme kararı çıkarılacağı ifade edildi. Ardından konuşan kadının avukatı Hadi Cin, eksik delillerin toplanmasını isteyerek, fail hakkında tutukluluk halinin devamını talep etti.

Fail avukatı tecavüzü meşrulaştırdı 

Ardından fail,  bir önceki duruşmadaki ifadelerini tekrarladı. Fail avukatı, kaçırma ve tecavüz durumunun olmadığını iddia ederek, “Eğer ki kadın kaçırılmış ise de neden tepki göstermedi veya bağırmadı” şeklinde tecavüzü meşrulaştırdı.

Bilindik savunma

Van'da askeri araç devrildi: 6 yaralı Van'da askeri araç devrildi: 6 yaralı

Öte yandan fail avukatının, tanık olarak beyan edilen kişilerin de aynı şeyleri dile getireceğini söylemesi dikkat çekti. Fail avukatı, “Kişi kaçırılmadı, birlikte kaçtılar. Bundan kaynaklı iki kişinin rızasıyla oluşan durumda müvekkilin tutuklanması hukuk dışı. Tutuklu bulunduğu süre göz önünde bulundurularak tahliyesini talep ediyoruz” şeklinde savunma yaptı.

Savcı ‘Takdir mahkemenindir’ dedi

 Duruşmada söz alan savcı, fail hakkında karar için ise “Takdir mahkemenindir” dedi. Ardından yine söz alan avukat Hadi Cin, failin daha önce verdiği çelişkili ifadelere dikkat çekerek, hem tecavüz hem de kaçırma suçlarının sabit olduğunu vurgulayarak, failin tutukluluk halinin devamına karar verilmesini istedi.

Tekrardan söz alan fail, kimseyi kaçırmadığını iddia ederek, M.Ş.'yi “eş” olarak götürdüğünü söylemesi dikkat çekti. 

Duruşma ertelendi

Mahkeme, fail hakkında tutukluluk halinin devamına kararını verirken, duruşma 30 Mayıs’a ertelendi.