İran’da, 2022 yılında Jîna Emini'nin İran rejimi tarafından öldürülmesinin ardından patlak veren “Jin Jiyan Azadî” eylemlerine katılan ve daha sonra kendisinden haber alınamayan 16 yaşındaki Nika Şakarami'nin cenazesi 9 gün sonra bulunmuş ve hükümet Şakarami'nin intihar ettiğini iddia etmişti.

Nika Şakarami'nin ölümüne ilişkin sızdırılan “çok gizli” ibareli raporda çocuğun katledildiği yer aldı. İran güvenlik güçleri tarafından yazıldığı belirtilen ve sızdırılan bir belge, protestolarda gözaltına alınan çocuğun, üç güvenlik görevlisi tarafından cinsel saldırıya uğradıktan sonra katledildiğini ortaya koydu. 

EYLEMLERDE GÖRÜNTÜLENMİŞTİ

Mobbing nedeniyle intihar girişiminde bulunan askerin mektubu Mobbing nedeniyle intihar girişiminde bulunan askerin mektubu

İran’daki protestolarda en son 20 Eylül 2022’de akşam saatlerinde Tahran'ın merkezindeki Lale Parkı yakınlarında görüntülenen Nika Şakarami, bu görüntünün ardından kayıplara karıştı. Kaybolan Şakarami'nin cenazesi 9 gün sonra bir morgda bulundu. İranlı yetkililer Şakarami'nin ölümünün “intihar” olduğunu iddia etti. 

Şakarami'nin ölümüne dair 2 yılın ardından sızdırılan ve "Çok Gizli" ibareli raporda, gösteriyi izleyen birkaç gizli güvenlik birimi protestocu kılığında kalabalığın içine girerek, Şakarami’yi gözaltına almak istese de, Şakarami’nin olay yerinden kaçtığı yer aldı. 

PLAKASI OLMAYAN BİR MİNİBÜSE BİNDİRİLDİ

Takip edilen Şakarami’nin daha sonra gözaltına alındığına yer verilen raporda, Şakarami, ekip aracı olarak kullanılan plakasız bir dondurucu minibüsüne bindirildi. Daha sonra Şakarami’nin Evin Cezaevi'ne götürülmek üzere yola çıkarıldığı belirtilen raporda, minibüsün karanlık arka bölümünden gelen çarpma sesleri duyulmaya başlandığı kaydedildi. 

'KAVGA VE DAYAK SESLERİ GELİYORDU'

Raporda şu ifadeler yer aldı: "Araş Kalhor çoraplarıyla ağzını tıkadı ama Nika debelenmeye başladı. Sonra Sadık (Moncazi) onu dondurucunun üzerine yatırdı ve üzerine oturdu. Durum sakinleşti. Ne olduğunu bilmiyorum ama birkaç dakika sonra küfretmeye başladı. Hiçbir şey göremiyordum, sadece kavga ve dayak seslerini duyabiliyordum." Raporda Araş Kalhor’un ifadeleri ise, Sadık Moncazi'nin Nika'ya cinsel istismarda bulunduğu yönündeydi. 

CENAZESİ SOKAĞA BIRAKILDI 

Raporda, minibüsün arkasında katledilen Nika’nın cenazesinin Tahran'ın Yadigar-ı İmam otoyolunun altındaki ıssız bir sokağa bırakıldığı belirtildi. Raporda, minibüsün arka bölümündeki kavgaya bir cinsel saldırının neden olduğu ve 12. Ekip'in Nika'nın ölümüne neden olduğu sonucuna varıyor. 

Mezopotamya Ajansı