Afganistan'da sel: En az 50 ölü Afganistan'da sel: En az 50 ölü

Ukraynalı iki istihbarat yetkilisi Financial Times'a Rusya'nın geniş çaplı bir saldırı düzenleyeceğini söyledi. İsmi açıklanmayan kaynaklar Rusya'nın Mayıs ayının sonu ya da Haziran ayının başında yeni bir taarruz başlatacağını iddia etti. 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in kış aylarında Ukrayna'nın doğusuna başlattığı askeri operasyonlarda 23 kasabanın Rusya'ya geçtiği belirtilirken kaynaklar, "Rusya son dönemde cephedeki kritik noktalara saldırıyor. Bunlar büyük bir saldırının öncüsü" dedi

Öte yandan Ukrayna ordusuna tedarik sağlayan bir yetkili Alman Bild gazetesine konuştu. Yetkili, Rusya'nın 20 bin ile 40 bin askerle saldırı düzenleyebileceğini söylerken, sınırın hem kuzey hem de doğusunun aynı anda korunamayacağını dile getirdi.

Ukraynalı yetkililer Harkiv'e büyük bir saldırı düzenlenebileceğini söylerken Bild'e konuşan bir yetkili Donetsk'e de saldırı düzenlenebileceğini duyurdu.

Bild'e konuşan bir diğer yetkili ise Rusya'nın yeni taktikler öğrendiğini ve artık hava gücünü daha etkili kullanabildiklerini açıkladı. 

Bild, Ukrayna'nın sınıra yakın bölgelere tanksavar "ejderha dişleri"ni yerleştirdiğini de yazdı. Bunlar aracılığıyla Rusya'nın kara harekatı yapmasının engellediği kaydedilirken Ukrayna'nın silah ve mühimmat sıkıntısı çektiğine de dikkat çekildi.