Van ve birçok kentte baskın ve gözaltı

Öcalan’ın uluslararası bir komployla Türkiye’ye getirilmesinin yıldönümünde birçok kentte Kürt kurumlarına baskın yapıldı, çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Van ve birçok kentte baskın ve gözaltı

PKK Lideri Abdullan Öcalan’ın 15 Şubat 1999’da uluslararası bir koployla Kenya’dan kaçırılarak Türkiye’ye teslim edilmesinin yıldönümü öncesi birçok kentte Kürt kurumlarına ve evlere baskın yapıldı. Polis ve asker baskınlarında çok sayıda kişi gözaltına alındı. 

Siirt Tutuklu ve Hükümlü Aileleriyle Yardımlaşma Derneği (TUAY-DER) binasına sabah saatlerinde polislerin tarafından baskın düzenlendi. Baskında derneğe ait materyallere el konuldu. Aynı saatlerde dernek yöneticileri ve kentteki siyasetçilerin evlerine de baskın düzenlendi. Siirt TUAYDER Eşbaşkanı Muhsine Özhan, dernek yöneticisi Necmeddin Yur, derneğin eski yönetcisi Resul Arslan, Barış Anneleri Meclisi’nden Maşallah Arslan, Taybet Tekin, Hediye Suçin, Vetha Kaçar, HDP eski Merkez İlçe Eşbaşkanı Emine Aşkara gözaltına alındı. 

Eruh ilçesinde yapılan baskında da kalp ve böbrek hastası Kanite Dayanan gözaltına alındı. Polislerden birisinin, gözaltı sırasında Dayanan’ın 4 yaşındaki torununa, "Annen kötü bir şey yapmış, onu cezalandıracağız. Sen de yaparsan seni de cezalandıracağız" dediği öğrenildi. 

Gözaltı gerekçeleri öğrenilemeyen kişiler, Siirt İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Gözaltına alınanların sayısının artabileceği belirtiliyor. 

ADANA 

Adana'da polis çok sayıda adrese eş zamanlı baskın yaptı. Hakkında gözaltı kararı olan 17 kişiden 14 kişi gözaltına alındığı belirtildi. Baskınlarda bazı evlerin kapı koçbaşlarıyla kırılıp, eşyalar dağıtıldı. Gözaltı gerekçeleri öğrenilemeyen çok sayıda kişi Adana İl Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü. Sanatçı İlyas Arzu'nun evine de polislerce baskın yapıldı. Polislerin evde bulunanları yere yatırarak, silah doğrultuldulu belirtildi. Evde yapılan aramanın ardından Arzu'nun kardeşi Seyfettin Arzu gözaltına alındı. 

MERSİN

Mersin’de Cumhuriyet Başsavcılığı'nın “Eylem hazırlığı” iddiasıyla yürüttüğü ve 52 kişi hakkında gözaltı kararı bulunan soruşturma kapsamında 12 Şubat'tan bu yana kentte yapılan ev baskınlarında şimdiye kadar 43 kişi gözaltına alındı. Mersin İl Emniyet Müdürlüğü’nde tutulan gençlerden Serkan Şahin 12 Şubat'ta keyfi ve hukuksuz gözaltı işleminin yanı sıra kendilerine emniyette dayatılan psikolojik baskı ve tehditlerden dolayı açlık grevi eylemi başladı. Ramazan Yıldırım ve bir grup gencin de, bugünaçlık grevine başlayacağı öğrenildi.

ŞIRNAK 

Şırnak merkez ve ilçelerinde de yapılan ev baskınlarında çok sayıda kişi gözaltına alındı. Cizre’de gazeteci Zeynep Durgut’un da aralarında olduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı. Silopi’de de özel harekat polisleri tarafından yapılan ev baskınlarında Rıdvan Özmen, Doğan Şavluk, Nesim Sayın, Selahattin Ormanlı ve Ziya Durmuş'un gözaltına alındığı öğrenildi. 

Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığının başlattığı soruşturma kapsamında gözaltına alındığı belirtilen yurttaşların Silopi ilçe Emniyet Müdürlüğünde götürüldüğü kaydedildi.  Gözaltı gerekçesi öğrenilemeyen yurttaşların Şırnak'a götürülmesi bekleniyor. 

BATMAN

Batman'da HDP Gençlik Meclisi üyesi Ferman Akbulut ile Agit Şahin, evlerine yapılan baskında gözaltına alındı. 2 kişi, Batman Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

VAN

Van’da sabah saatlerinde yapılan ev baskınlarında çok sayıda kişi gözaltına alındı. Önceki gün gözaltına alınan HDP Gençlik Meclisi üyesi 4 kişi ile birlikte sayının 24’e yükseldiği belirtildi.

7 gün önce Van’ın Gürpınar ve Çatak ilçelerinde yapılan ev baskınlarında “Örgüte yardım ettikleri” gerekçesiyle gözaltına alınan 7 kişi ise Jandarma ifadelerinin ardından Van Adliyesi’ne sevk edildi. 

AĞRI

Ağrı’nın Diyadin ilçesinde de sabah saatlerinde Jandarma ve polisler tarafından yapılan ev baskınlarında en az 6 kişi gözaltına alındı. Akçevre (Tapêxerç) Ali Yaşar, Hacı Halit (Hecî Xalit) köyünden İbrahim Turan ve Nuri Sarı,  Yörükaltı (Darik) köyünden İsmail Mert ile Yıldırım (Koço) köyünden Cengiz Vertan gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar Diyadin ilçe Jandarma Komutanlığı’na götürüldükleri belirtildi.

DÜNKÜ GÖZALTILAR

Mardin'in Kızıltepe ilçesinde sabah saatlerinde Özgür Kadın Hareketi (Tevgera Jinên Azad- TJA) aktivisti Hacire Tanırgan’ın evine polisler tarafından baskın yapıldı. Baskın sırasında evin kapısı kırılırken, Tanırgan’ın Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen bir soruşturma kapsamında gözaltına alındığı öğrenildi. Tanırgan'ın Diyarbakır'a götürüleceği belirtildi. 

VAN’DA 4 GENÇ GÖZALTINA ALINDI

Van’da polis, sabah saatlerinde birçok adrese baskın yaptı. Evlerde yapılan aramanın ardından Halkların Demokratik Partisi (HDP) Van Gençlik Meclisi üyeleri Arjin Tuncer, Ferhat Azan, Rojin Varhan ve yüzde 90 fiziki engelli Mehmet Şerif Demirağaç gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar, Van İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

DİYARBAKIR 

Diyarbakır'da da çok sayıda eve polislerce baskın yapıldı. Yapılan baskınlarda HDP Gençlik Meclisi üyeleri Diyar Sincar ve Nurullah Özgün ile Şehmus Doku, Fuat Yalçın ve Mazlum Kardaş gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemeyen 5 kişi, Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

Mezopotamya Ajansı (MA)

Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2022, 13:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER