Van'da STAR Kadın Derneğinden Yaşam alanlarını savunan kadınlara destek

STAR Kadın Derneği, doğa talanına karşı direnen kadınlara ilişkin yayınladığı mesajda, “Suyunu, toprağını, yaşam alanlarını savunan kadınların sonuna kadar yanındayız” dedi.

Van'da STAR Kadın Derneğinden Yaşam alanlarını savunan kadınlara destek

Van’ın Gürpınar ilçesine bağlı Yurtbaşı (Şexan) Mahallesi’nde 26 Mayıs günü yapılmak istenen mermer ocağına karşı direnen kadınlar darp edilmiş, gözaltına alınmayla tehdit edilmişti. STAR Kadın Derneği, Instagram hesabında yaptığı paylaşım ile direnen kadınlara dayanışma mesajı verdi.

Mermer ocağına karşı direnen kadınların yanında olunduğu vurgulanan paylaşımda, şu ifadeler kullanıldı: “Yıllardır yerelde ve yurt çapında uygulanan bu talan politikalarının bir sonucu olarak Karadeniz’de sel felaketi, Ege’de toprak kaymaları, yoksullaşan çiftçinin yok olan tarım alanlarına şahit oluyoruz. Van Gürpınar Yurtbaşı (Şexan) Mahallesi’nde sadece ekolojinin değil, aynı zamanda yöre halkının tek geçim kaynakları olan hayvancılığın tehlikede olduğunu, yerel halkın hayvan barınaklarının yıkıldığını ve buna tepki gösteren kadınların darp, gözaltı, psikolojik ve fiziksel şiddete maruz kaldığını ve hukuk dışı uygulamaların olduğunu üzülerek belirtiyoruz. Yurtbaşı Mahallesi’nde verilen mücadele bizler için çok değerli ve anlamlıdır. Suyunu, toprağını, yaşam alanlarını savunmaya çalışan kadınların STAR Kadın Derneği olarak sonuna kadar yanındayız.”

Güncelleme Tarihi: 01 Haziran 2021, 20:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER