Van'da Adalet Nöbeti 34’üncü gününde

“Adalet Nöbeti”nin 34’üncü gününde olan tutsak ailelerini ziyaret eden HDP Gevaş İlçe Örgütü, “Tecrit uygulayarak başarıya ulaşamayacaklar” dedi.

Van'da Adalet Nöbeti 34’üncü gününde

Cezaevinde infazı yakılan ve ağır koşullarda tutulan hasta tutsaklar için ailelerin Van Barosu’nda başlattığı “Adalet Nöbeti” 34’üncü gününde devam ediyor. Aileleri, gün içerisinde Halkların Demokratik Partisi (HDP) Gevaş ilçe Örgütü ziyaret etti. Ziyaret sırasında HDP Gevaş İlçe yöneticisi Basri Arslan ailelerin eylemleri önünde saygıyla eğildiğini belirtti. 

PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerinde sürdürülen tecritin tüm topluma yayıldığını kaydeden Basri, tecridin ancak mücadele ile kırılabileceğini belirtti. Mücadele sırasında üzerlerine düşen tüm sorumlulukları yerine getireceklerini vurgulayan Basri, “Genellikle devletler zaten toplumlar üzerinde var olan bir işgal güç konumundadır. Devletler kriz ve kaos süreçlerinde baskılarını arttırıyorlar. Bu da özellikle cezaevlerinde başlatılıyor. Tecrit yolu ile toplumu baskı altına alınarak susturulmaya ve diğer haklarının elinden alınması amaçlanıyor. Sadece bu gün değil tarihte ve dünyada tecrittin örnekleri bulunuyor. Direniş içerisinde olan bir toplumun iradesinin kırılması için baskı politikalarına başvuruyorlar. Biz biliyoruz ki tarihte örnekleri olduğu gibi bu baskılar ve Tecrit uygulayarak sonuç almayacak ve başarılı olamayacaklardır” dedi. 

Tecridin son bulması ve hasta tutsakların serbest bırakılması mesajları verildi. 

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2022, 15:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER