Diyarbakır ve Van’daki ‘Adalet Nöbetleri’ne ziyaret

Adalet Nöbeti’ndeki aileleri ziyaret eden HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Gülistan Atasoy, cezaevlerindeki tecrit ve ihlalleri İstasyon Meydanı'nda yapacakları mitinge taşıyacaklarını aktardı.

Diyarbakır ve Van’daki ‘Adalet Nöbetleri’ne ziyaret

Cezaevlerindeki hasta ve infazı yakılan tutukluların serbest bırakılması talebiyle Diyarbakır Barosu’nda başlatılan Adalet Nöbeti 64’üncü gününde. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır İl Örgütü bugün aileleri ziyaret etti. Ziyarette konuşan HDP Sivil Toplum Kuruluşları (STK) Komisyonu üyesi Edip Berk, tutuklular üzerindeki baskını kabul etmediklerini belirtti. Berk, "Nasıl ki gece bitip gün aydınlanıyor, kış bitiyor bahar geliyorsa; bu direniş de insan hakları boyutunda meyvelerini verecektir” dedi.

ADALET VURGUSU

Tutuklu yakını Reşahat Ada, cezaevlerinden cenaze çıkmasını istemediklerini vurguladı. Adalet taleplerinde ısrarcı olacaklarını belirten Ada, "Kurumlara da ATK önlerine de sokaklara gideriz. Ne gerekiyorsa yaparız. Çocuklarımızın mücadelesi şerefli bir mücadeleydi. Başlarını da bu yüzden önlerine eğmeyecekler. Davalarından pişman değiller” ifadelerini kullandı. 

ATASOY: KİTLESELLEŞTİRELİM

HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Gülistan Atasoy ise annelerin isyanının diğer illere yayıldığını söyledi. Atasoy, "Bu talep sadece buranın talebi değil, bu ülkede yaşayan pek çok yurttaşın talebidir. Bu ülkenin cezaevlerinde kendi koyduğu yasalara, uluslararası sözleşmelere ve evrensel hukuk kurallarına uymayan uygulamalarından kurtulamadığımız sürece ülkedeki diğer alanlarda demokrasiden, özgürlükten bahsetmek mümkün olmayacaktır. Bu nedenle bu mücadeleyi kitleselleştirmek, milyonların sesi haline getirmek çok önemli. Türkiye ve Kürdistan’da demokrasi mücadelesi yürüttüğünü söyleyen tüm kesimlerin de bu çığlığı, adalet mücadelesini büyütmesi gerekir” çağrısı yaptı. 

MİTİNGE ÇAĞRI 

22 Ocak’ta “HDP’yi savunuyoruz” şiarıyla İstasyon Meydanı'nda miting yapacaklarını anımsatan Atasoy, "Sadece HDP’yi ve HDP siyasetini değil aynı zamanda toplumun yarattığı bütün mücadeleleri sahiplenen bir miting yapmayı düşünüyoruz. Tecrit uygulaması başta olmak üzere cezaevlerinde uygulanan kirli siyaset, haksız hukuksuzlukların son bulması, cezaevlerinde yasal olmayan ve sadece iktidarın siyaset kalemi olarak yürütülen bütün bu uygulamaların son bulması için İstasyon Meydanı'nda olacağız. Adalet isteyen, özgürlükleri savunan ve demokrasiden yana olan tüm kesimleri tecrit başta olmak üzere cezaevlerinde hasta tutsaklara karşı yürütülen bu politikalara karşı mitinge beklediğimizi söylemek istiyoruz.”

VAN

Tutuklu yakınlarının Van Barosu’nda başlattığı Adalet Nöbeti eylemi 39’uncu gününe girdi. Aileleri, gün içerisinde Halkların Demokratik Partisi (HDP) Tuşba İlçe Örgütü ziyaret etti. KHK’li olduğu gerekçesiyle mazbatası AKP’li adaya verilen Tuşba Belediye Eşbaşkanı Ayşe Minaz, PKK lideri Abdullah Öcalan'a yönelik tecridin üzerinde başlatılan tecridin bütün cezaevlerine yayıldığını ifade etti. 2015 yılında AKP’nin kendi infaz hukukunu işletmemek için ciddi bir uğraş içine girdiğine dikkat çeken Minaz, “Minimal düzeyde dahi insanlar cezaevinde haklarını kullanamıyor. Özellikle pandemi ile birlikte cezaevleri birer işkencehaneye dönüşmüştür” dedi. 

TOPLUMSAL DİRENÇ GEREKİYOR

Hasta tutukluların "cezaevinde kalamaz" raporlarına rağmen bırakılmamasının bir ihlal olduğunun altını çizen Minaz, bu konuda toplumsal bir direncin geliştirilmemesinin eksiklik olduğunu ifade etti. Bu konuda herkesin özeleştiri vermesi gerektiğini belirten Minaz, “Başta Aysel Tuğluk olmak üzere cezaevlerinde olan hasta tutukluların hayati riskleri var. Tutsakların derhal bırakılmasını talep ediyor, ailelerimizin duruşunu kutluyoruz” diye konuştu. 

Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2022, 15:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER