16 yıl önceki haber görüntüleriyle yargılanacak

Gazeteci Oktay Candemir hakkında "örgüt propagandası yapmak" iddiasıyla hazırlanan iddianamede, 16 yıl önce çekilen görüntülerde yer alan sloganlar suç delili sayıldı.

16 yıl önceki haber görüntüleriyle yargılanacak

Van’da bugüne kadar birçok kez gözaltına alınarak, serbest bırakılan gazeteci Oktay Candemir hakkında "örgüt propagandası yapmak" iddiasıyla iddinamame hazırlandı. Van 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen 4 sayfalık iddianamede, 5 Nisan 2019 tarihinde Candemir'in evine yapılan baskında el konulan dijital materyallerdeki video ve fotoğraflar ile sosyla medya hesabındaki kimi paylaşımlar suç delili olarak gösterildi.  

2005 HABER GÖRÜNTÜLERİ

İddianamede, 2014-2015 yılları arasında Candemir’e ait Facebook hesabından yapılan 4 paylaşımda PKK bayrakları ve "örgüt mensubu" olarak değerlendiren bir kişinin çerçeveli fotoğrafının olduğu belirtildi. İddianamede, Candemir’in 2005-2009 yılları arasında Ağrı, Kars ve Iğdır illerinde Demokratik Toplum Partisi’nin (DTP) toplantı ve gösterilerinde haber amaçlı çektiği görüntüler suçlama konusu yapıldı. "Kim tarafından nereden çekildiği bilgisine ulaşılamadı" denilen görüntülerdeki “Bijî Serok Apo” şeklindeki sloganlar delil olarak gösterildi. 

CEZA TELEP EDİLDİ

İddianamede, Candemir'in yaptığı paylaşımlar ve sosyal medya hesabı incelemesinde “örgüt propagandası” yaptığı iddia edildi. Candemir'in, daha önce aynı paylaşımlardan kaynaklı yargılandığı ve beraat ettiği şeklindeki savcılık ifadesinin de yer aldığı iddianamede, "Şüpheli her ne kadar beyanında suça konu paylaşımlarla ilgili olarak Van 5’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandığını beyan etmiş ise de, Van 5’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanmış olduğu söz konu paylaşımlar ile dosyamıza konu paylaşımların aynı olmadığının tespit edildiği” ifadelerine yer verildi. 

Candemir hakkında açılan davanın ilk duruşması 17 Haziran tarihinde görülecek

Güncelleme Tarihi: 11 Nisan 2021, 15:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER