HDP Kadın Diplomasi Komisyonu, İsveç Sol ve Sosyal Demokrat Parti ile bir araya geldi

HDP Kadın Diplomasi Komisyonu, İsveç Sol Parti ve Sosyal Demokrat Parti milletvekilleriyle online toplantı gerçekleştirdi.

HDP Kadın Diplomasi Komisyonu, İsveç Sol ve Sosyal Demokrat Parti ile bir araya geldi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Diplomasi Komisyonu, İsveç Sol Parti ve Sosyal Demokrat Parti milletvekilleriyle online toplantı gerçekleştirdi.

Toplantıya HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, Dış İlişkiler Komisyonu Eş Sözcüsü Feleknas Uca, HDP Kadın Diplomasi Komisyonu Sözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit ile HDP Diyarbakır Milletvekili ve TJA aktivisti Semra Güzel; İsveç Sol Parti Milletvekillerinden ve Meclis Başkanvekili Lotta Johnsson Fornarve, Dış İlişkiler Sorumlusu Håkan Svenneling, Avrupa ile İlişkiler Sorumlusu Ilona Waldau, Sol Parti Uluslararası Forum Üyesi Yekbun Alp, İletişim Sorumlusu Elin Gustafsson, Eğitim Sorumlusu Gudrun Brunegård, Avrupa Parlamentosu ve Konseyi Üyesi Ola Möller, Sosyal Demokrat Parti Milletvekili Kadın Sözcüsü ve Avrupa Konseyi Üyesi Carina Olsson katıldı.

KADINA YÖNELİK ŞİDDET

HDP Kadın basın bürosu tarafından paylaşılan bilgilendirme notunda toplantıda yaklaşan 8 Mart, Türkiye’de artan kadına yönelik şiddet, Kürt ve HDP’li kadın siyasetçilere yönelik baskıların gündeme geldiği kaydedildi. HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran’ın karakol ve cezaevlerinde yaşanan çıplak arama, kadınların maruz kaldığı baskılarla ilgili bilgilendirme yaptığı belirtildi. Toplantıda, HDP Ağrı Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir’in İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından hedef gösterilmesine de değinen Başaran, “Bu ülkede İçişleri Bakanı ve Cumhurbaşkanı’nın sözü kanun niteliğinde görülüyor ve yargı buna göre hareket ediyor” dedi.

TJA’YA YÖNELİK BASKILAR

HDP Diyarbakır Milletvekili ve TJA aktivisti Semra Güzel ise TJA Sözcüsü Ayşe Gökkan’ın tutuklanması, son 6 yıllık süreçte Kürt kadın hareketinin maruz kaldığı baskılar ve kadın kazanımlarının hedef gösterilmesi üzerine konuşma yaptı. 

İsveçli vekillerin de dayanışma mesajı verdiği toplantıda, tüm dünyada özellikle pandemi süreci ile daha da derinleşen sorunlara karşı kadınların ortak hareket etmesi gerektiği belirtildi.(MA)

Güncelleme Tarihi: 22 Şubat 2021, 19:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER