Van’da iki cezaevinde suya kota getirildi

Van T Tipi ve Yüksek Güvenlikli Kapalı cezaevlerinde, sıcak suya kota getirilmesi gibi bir çok hak ihlalinin yaşandığı aktarıldı.

Van’da iki cezaevinde suya kota getirildi

Van T Tipi Kapalı Cezaevi ve Van Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’nde hak ihlalleri boyutlandırılarak sürdürülüyor. Aileleri aracılığıyla yaşadıklarını anlatan tutuklular, Van T Tipi Kapalı Cezaevi’nde salgın hastalığa rağmen 2 koğuşun birleştirildiği ve 12 kişilik odada ise 17 kişinin kalmak zorunda olduklarını belirtti. Yatak sayısının yeterli olmaması nedeniyle 5 tutuklunun yerde yattığını kaydeden tutuklular, daha önce kotasız verilen suyun 70 litreye indirildiğini iletti. 

Tutuklular, koğuşlarında kalan 70-75 yaşlarında 3 kişinin salgın nedeniyle tahliye talebinde bulunduklarını, ancak bu taleplerinin reddedildiğini ifade etti. 

KEYFİ DİSİPLİN CEZALARI

Van Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’nde ise salgın bahanesiyle spor ve sohbet kısıtlamalarının devam ettiğini belirten tutuklular, odalarda rutin arama ile sabah ve akşam sayımlarının ise devam ettiğini duyurdu. En ufak etkinliklere keyfi disiplin cezaları verildiğini ileten tutuklular, böylece infazların yakıldığını belirtti. Tutuklular, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alan kişilerin sohbet etkinliklerine katılma haklarının, cezaevi yönetimince alınan keyfi kararlar ile engellendiğini kaydetti. 

Güncelleme Tarihi: 17 Ekim 2020, 16:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER