Van Gölü’ne karanfil bırakılması da yasak!

Mülteci ölümlerine dikkat çekmek amacıyla Van Gölü’ne karanfil bırakmak isteyen Mültecilerle Dayanışma Ağı üyeleri, valiliğin aldığı yasak kararı gerekçesiyle engellendi.

Van Gölü’ne karanfil bırakılması da yasak!

Mültecilerle Dayanışma Ağı, Van'daki temaslarının 3’üncü gününde siyasi parti temsilcileri, gazeteciler ve kurum temsilcileriyle kahvaltıda bir araya geldi. Ağ, daha sonra kurum yöneticileri ve siyasi parti temsilcileriyle birlikte mültecilerin defnedildiği Seyrantepe Mahallesi'ndeki Kimsesizler Mezarlığı'na gitti. 

ENGELLEME

İskele sahiline giden heyet, burada açıklama yapmak ve Van Gölü' ne karanfil bırakmak istedi. Açıklamaya, Van Valiliği'nin 4 yıldır devam eden “Eylem etkinlik yasağı” kararı gerekçesiyle izin verilmedi. Engellemeye tepki gösteren heyet, alkışlarla durumu protesto etti. Engellemenin ardından heyet, İHD Van Şubesi’ne geçti. 

HAK İHLALLERİ VE KÖTÜ MUAMELE

Serhat Göç Derneği Eşbaşkanı Hanife Güzel, özellikle sınır ülkelerde yaşanan savaşlar nedeniyle onbinlerce insanın göç yollarında hayatlarını kaybetmelerine tanıklık ettiklerini söyledi. Hayatta kalan milyonlarca mültecinin hak ihlalleri ve kötü muameleye maruz kaldığını ifade eden Güzel, "Sosyolojik, ekonomik, toplumsal ve hukuksal açıdan böylesi bir göç dalgasına hazırlıklı olunmadığı gerçekliği ile yüzleşmek durumunda kaldık" dedi. 

GGM'DE TECAVÜZ

Güzel, şunları söyledi: "Donarak hayatını kaybeden ve cenazeleri bir mevsim sonra karların erimesi ile ortaya çıkan, Van Gölü’nü geçmeye çalışırken batan teknede hayatını kaybeden onlarca mültecinin durumuna dikkat çekmek, yaşanan mülteci ölümlerini yerinde incelemek, bu ölümlerden yola çıkarak, yaşanan mülteci sorununu gündemleştirmek amacıyla ilk çalışmamızı Van ilinde yapmayı kararlaştırdık. Ne acı bir tesadüftür ki Van’a geldiğimiz ilk gün içinde 40 mültecinin olduğu bir minibüsün kaza geçirmesi sonucu, iki mültecinin hayatını kaybettiği, bazıları ağır olmak üzere 38 mültecinin de yaralandığı haberini aldık. Yine Van-Gürpınar yolu üzerinde bulunan Kurubaş Geri Gönderme Merkezi’nde, ikisi güvenlik görevlisi üç kişinin İranlı bir kadın mülteciye tecavüz ettiğini öğrendik. Yaşanan bu iki olay mültecilerin yaşadıklarının ne boyutlara ulaştığını açıkça ortaya koymuştur."

'KOLLUKTAN BAĞIMSIZ GEEÇEKLEŞEMEZ'

Yaptıkları görüşmelere değinen Güzel, "Bu üç günlük çalışmalardan elde ettiğimiz en önemli ortak görüşün, mültecilerin kaçakçıların insafına terk edildiği, mülteci kaçakçılığının büyük bir rant alanına döndüğü ve bu durumun kolluk kuvvetlerinden bağımsız gerçekleşemeyeceği görüşü olduğunu özellikle belirtmek isteriz" diye konuştu. 

'MÜCADELEYİ BÜYÜTECEĞİZ'

Güzel, şöyle devam etti: “Mültecilik bir kader değil sonuçtur. Başta Van ili olmak üzere ülkemizin her noktasında yakıcı bir sorun haline gelen mültecilerin uğradıkları hak ihlallerine, statüsüzlük durumlarına, mülteci cinayetlerine karşı Mülteci Dayanışma Ağı olarak mücadelemizi örgütleyip büyüteceğiz." 

Güncelleme Tarihi: 18 Kasım 2020, 11:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER