Van'da helikopter olayının araştırılması için soruşturma sonucu beklenecek

Van’da iki yurttaşın helikopterden atılması olayının araştırılması için muhalefetin alt komisyon kurulması yönündeki taleplerini geri çeviren Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı AKP’li Hakan Çavuşoğlu, olayla ilgili başlatılan idari ve adli soruşturmaların sonucucu bekleyeceklerini söyledi.

Van'da helikopter olayının araştırılması için soruşturma sonucu beklenecek

Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu toplantısı Van’ın Çatak ilçesinde 11 Eylül günü gözaltına alındıktan sonra işkence görüp, Servet Turgut’un yaşamını yitirdiği, Osman Şiban’ın ise tedavisinin sürdüğü helikopterden atılması olayına dair alt komisyon kurulmamasıyla ilgili tartışmalara sahne oldu.

Komisyon toplantısında konuşan HDP Muş Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit, yaşanan olayla ilgili bir komisyon oluşturulmamasını eleştirdi. Koçyiğit, "Ne yazık ki bu konuda komisyonumuz hiçbir toplantı çağrısı yapmadığı gibi alt komisyon kurulması ya da olayın yerinde incelenmesi çağrısına da kayıtsız kalmıştır. Bu anlamıyla bunu komisyonun görev ve sorumluklarını ihmali olarak da değerlendirebileceğimizi ifade etmek isterim” eleştirilerinde bulundu.

TANRIKULU: ALT KOMİSYON KURULSUN

Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanvekili ve CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu da, Şiban ve Turgut’un helikopterden atılmalarıyla ilgili bir alt komisyon kurulması yönünde önerge verdiğini söyledi. Önergenin gündeme alınmasını ve onaylanmasını isteyen Tanrıkulu, olayın yargı dışında komisyon tarafından da araştırılması gerektiğini kaydetti.

KOMİSYON BAŞKANI: SORUŞTURMA SONUCU BEKLEYECEĞİZ

Şiban ve Turgut’un helikopterden atılmalarıyla ilgili hem idari hem de adli soruşturma sürecinin devam ettiğini söyleyen Komisyon Başkanı AKP’li Hakan Çavuşoğlu ise, bu nedenle komisyonun herhangi bir tavsiye, telkin, araştırma yapma imkanlarının mümkün olamayacağını ifade etti.

Çavuşoğlu, “Bu anlamda soruşturma sonucunu bekleyeceğiz. Yeni bir durum hasıl olursa elbette ki komisyon her daim gündemine hâkim olur ve gerekirse çalışmasını da yapar” dedi.

‘MECLİSİN GÖREVİ’

Komisyonun bu aşamada kurulamayacağını söyleyen Çavuşoğlu’na tepki gösteren HDP’li Koçyiğit, “Yargılama sürse bile bu komisyonun yerinde inceleme yapma ve rapor hazırlama yönünde hiçbir engeli yok. Bunu sizler de iyi biliyorsunuz yani bizim yapacağımız inceleme yargısal sürece bir müdahale değil, kamuoyunda yaşanan bu infiale bir cevap olma ve gerçekten böyle bir ihlal varsa da bunu gerekli mekanizmalarla -ki Türkiye Büyük Millet Meclisi bu anlamıyla en üst düzeydeki bir mekanizma olarak tanımlanmış- burada gündeme sokma meselesidir. Yoksa bir hukuki süreci, bir yargısal süreci ters çevirme değildir” ifadelerini kullandı.

GERGERLİOĞLU: KEŞKE VAN’A GİTSEYDİNİZ

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu da, komisyon başkanının Van’a gitmesi gerektiğini belirterek, şunları söyledi: “Van’da ne olmuş? Bir gidip sorsaydınız keşke. Ben gittim, Van’da Servet Turgut’un kardeşi Naif Turgut’la görüştüm, ayrıntılı uzun uzun konuştum. Servet Turgut 64 yaşında kekeme bir vatandaşımız. Köyde çuvalları dikerken, samanların çuvallarını dikerken asker geliyor. Köydeki Osman Şiban’ı da alıyor, sapasağlam helikoptere biniyorlar ve ardından üç gün sonra bu kişilerin hastanede kemikleri kırılmış, beyin kanaması geçirmiş, iç kanama geçirmiş hâlleriyle durumları bulunuyor. Tüm köylülerin gözü önünde. Bu konuda Meclis İnsan Hakları Komisyonu hâlen bir çalışma yapmıyor, bir rapor oluşturmuyor. Türkiye’de ‘sistematik işkence yok’ diyorsunuz, ‘Ak Parti iktidarımızda işkence olayı yok’ diyorsunuz ama var, işte bakın cezaevlerinde var, emniyet müdürlüklerinde var.”(Ankara/MA)

Güncelleme Tarihi: 14 Ekim 2020, 13:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER