Van Barosu Başkanı: Bakanlık Elçi cinayeti soruşturmasında etkisiz

DİYARBAKIR – Van Barosu Başkanı Zülküf Uçar, “Tahir Elçi cinayeti soruşturmasında yaklaşık 5 yıldır failler bulunamıyorsa Adalet Bakanlığı bunu kendisine yönelik bir eleştiri olarak kabul etmelidir”

Van Barosu Başkanı: Bakanlık Elçi cinayeti soruşturmasında etkisiz

Diyarbakır Barosu, öldürülen başkanları Tahir Elçi’nin faillerinin bulunması ve yargılanması için Diyarbakır Adliyesi önünde 210’uncu haftasında yine Tahir Elçi İnsan Hakları Kürsüsü kurdu.

Adliye önündeki eylemde üzerinde Elçi’nin fotoğrafının da bulunduğu “Em te ji bir nakin / Seni Unutmayacağız” yazılı pankart açıldı. 

Van Baro Başkanı Zülküf Uçar’ın yanı sıra birçok avukatın yer aldığı etkinlikte konuşan Diyarbakır Baro Başkanı Cihan Aydın, Elçi cinayeti soruşturmasında bir ilerlemenin kaydedilmemesine tepki gösterdi. Aydın, “hak ve adalet arayışlarını failler yargı önüne çıkarılana dek sürdüreceklerini” ifade etti.

‘YENİ FAKÜLTELER HUKUK ARAYIŞINA ENGEL’

Avukatlara yönelik saldırılar, haklarında açılan soruşturma ve kovuşturmalar üzerinde de duran Aydın, saldırıları gerçekleştiren faillerin herhangi bir soruşturmaya tabi tutulmadığını dile getirdi.

Türkiye’de yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı sorunu yaşanırken, her gün yenileri açılan hukuk fakültelerine işaret eden Aydın, baroların bütün itirazlarına rağmen hukuk fakültelerinin açılmaya devam edildiğini kaydetti. Aydın, bu konuda defalarca Adalet Bakanlığı yetkilileri ile görüşmelerine rağmen sonuç elde edemediklerini belirterek, “Yeni hukuk fakülteleri eğitim kalitesinde çok önemli sıkıntılara yol açıyor. Türkiye’nin adalet arayışına da önemli bir engeldir. Merdiven altı açılan fakülteler yargı sitemine de yansıyor” dedi.

‘TAHİR ELÇİ’NİN FAİLLERİ BULUNMUYORSA…’

Van Barosu Başkanı Zülküf Uçar ise, konuşmasında Tahir Elçi’nin cinayetine ilişkin başlatılan soruşturmada bir ilerlemenin kaydedilmemesi ve faillerinin bulunmamasının toplumun adalete olan bakış açısını etkilediğini söyledi. 

Adalet Bakanlığı tarafından başlatılan insan hakları çalıştayını hatırlatan Uçar, “Çalıştayda eğer gerçekten bir samimiyet varsa ve ülkenin kötüye giden insan hakları karnesi için ciddi bir şeyler yapılmak isteniyorsa, göz buraya çevrilmeli. Etkili bir soruşturmanın yürütülmesi için burada gereken yapılmalıdır. Tahir Elçi’nin faillerinin bulunmasına yönelik eğer burada bir çalışma yapılmıyorsa insan hakları alanında yapılan her etkinlik, her çalıştay vasıfsız kalacaktır. Adalet Bakanlığı buraya yönelmelidir. Tahir Elçi cinayeti soruşturmasında yaklaşık 5 yıldır failler bulunamıyorsa Adalet Bakanlığı bunu kendisine yönelik bir eleştiri olarak kabul etmelidir. Bakanlık bu konuda etkisiz kalmaktadır” ifadelerini kullandı.

Etkinlik, yapılan konuşmalar akabinde kısa süreli oturma eyleminin son buldu.(Diyarbakır/MA)

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2020, 15:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER