KESK'ten 'ek zam' talebi

KESK Van Şubeler Platformu, "sahte" enflasyon rakamlarıyla maaşların belirlendiğini belirterek, "İnsanca yaşamaya yetecek maaş için ek zam" talebinde bulundu.

KESK'ten 'ek zam' talebi

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Van Şubeler Platformu, "İnsanca yaşamaya yetecek maaş için ek zam istiyoruz" talebiyle sendika binasında açıklama yaptı. Platformun Dönem Sözcüsü Yunus Haylaz, yıllardır tüm ekonomik krizlerin faturasının emekçilere çıkarıldığını vurguladı. "Bir avuç mutlu azınlık bizim alın terimiz ve emeğimizle su yüzünde tutuğumuz geminin lüks kamaralarında keyif çatmaya devam ediyor" diyen Haylaz,  emekçilerin haklarının kimi yollarla sermaye patronlarına verildiğini ifade etti. 

'SAHTE' ENFLASYON RAKAMLARI

Resmi enflasyon rakamlarının gerçeği yansıtmadığına dikkati çeken Haylaz, emekçi maaşlarının da bu "sahte" rakamlar üzerinden belirlendiğini vurguladı. Haylaz, "Kendine yetkili sendika ve konfederasyon diyenler sahte enflasyon rakamlarının yarım puan üstündeki mutabakatların altına imza attı. Hükümettin teklif ettiği rakamları daha altına imza attıkları bile oldu. Mutabakatları ‘tarihi başarı’ diye yutturmaya çalıştılar. Sıkıştıklarında danışıklı dövüş oyunları ile topu hakeme attılar. Biz ise, onların altına imza koyduğu ‘satış sözleşmelerinin’ bedelini daha fazla yoksullaşarak ve güvencesizleşerek ödemeye devam ediyoruz” diye konuştu. 

Haylaz, yaşanan sorunlara karşı şu talepleri sıraladı:

“* Sadece geçtiğimiz yılın kayıplarını telafi etmek için maaşlarımızın 2021 yılının başından itibaren bin TL artırılması gerekiyor.

* Çoktan iflas eden mevcut sisteme son verilerek evrensel sendikal hak ve özgürlüklerle uyumlu grev hakkı ile tamamlanmış gerçek bir toplu pazarlık sistemine geçilmeli.

* Yıllardır sahte enflasyon rakamları ile maaşlarımızda yaşadığımız kayıpların telafisi için gerçek toplu pazarlık masasının bir an önce kurulmalı.

* Tüm yükün emekçilerin üzerine yıkıldığı vergi adaletsizliğine son verilmeli.

* Birinci vergi dilimi yüzde 15'ten yüzde 10 dilimine düşürülmesini, yoksulluk sınırına kadar olan maaşlardan yapılan kesintinin birinci vergi dilimine sabitlenmesini istiyoruz.”

Güncelleme Tarihi: 16 Mart 2021, 20:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER