İHD Van Şubesi Başkanı Melet: Mülteci ölümlerinin sorumlusu iktidardır

VAN - İHD Van Şubesi Başkanı Murat Melet, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun sınırların İHA ve SİHA’larla kontrol edildiği açıklamasını hatırlatarak, Van'da yaşanan mülteci ölümlerinden iktidar ve Van Valiliği’ni sorumlu tuttu.

İHD Van Şubesi Başkanı Melet: Mülteci ölümlerinin sorumlusu iktidardır

Van Gölü’nde mültecileri taşıyan bir teknenin 27 Haziran’da batması sonucu, başlatılan arama-kurtarma çalışmalarında 6 mültecinin cesedine ulaşıldı. Olayın üzerinden 4 gün geçmesine rağmen, içinde 60’tan fazla mültecinin olduğu belirtilen teknenin izine ulaşılmadı. İnsan Hakları Derneği (İHD) Van Şube Başkanı Murat Melet, mültecilerin yaşadıklarının tek sorumlusunun hükümet ve Van Valiliği olduğunu söyledi. 

‘YAŞAM İÇİN YOLCULUĞA ÇIKIYORLAR’

Mülteciliğin kader olmadığını, insanların yurtlarından göç etmesinin zorunluluk sonucu olduğunu belirten Melet, “Hiç kimse isteyerek yurdunu terk etmiyor. Bunun çeşitli sebepleri var. Bugün baktığımızda Türkiye’ye gelen göçmenlerin birçoğu savaş mağduru. Hem Ortadoğu’da hem de Asya’da yaşanan savaşlardan dolayı insanlar yurtlarını terk ediyor. Diğer bir sebep de ekonomik. Tabi savaşta daha çok göçler oluyor. Çünkü öldürmemek ve yaşamak için yolculuğa çıkıyorlar. Maalesef bu umut yolculuğunda birçok mülteci yaşamını yitiriyor. Yaşamını yitirenlerin bir yeri de maalesef Türkiye-İran sınırıdır. Özellikle Van illinde birçok ölümler yaşanıyor. Van’da bugüne kadar binlerce sığınmacı, mülteci ve göçmen yaşamını yitirdi. Özellikle son 2 yıldır kışın sınırlarda yazın ise Van Gölü’nde insanlar yaşamını yitiriyor” dedi.

‘CAYDIRICI CEZALAR YOK’

Mültecilerin korunması görevinin iktidarda ve devlette olduğunu dile getiren Melet, “Türkiye sınırlarının SİHA ve İHA’larla kontrol edildiğini İçişleri Bakanı kendisi söylemişti. Herhalde bu insanlar başka yollarla sınırları geçmiyor. Türkiye sınırlarına giren tüm insanların sorumluluğu iktidardadır. İktidar bu insanların yaşamını yitirmemesi için gerekli önlemleri almalıdır. Bu ülkede bir insan düşüncelerini söylediği için yıllarca cezaevinde kalabiliyor. Fakat insan kaçakçılığı yapanlar birkaç ay kalıp serbest bırakılıyor. Cezaların caydırıcı olmadığını düşünüyoruz. Bu kentte insan kaçakçılığı yapanlar hep aynı kişilerdir. Devlet ve siyasal iktidar bunu çok iyi bilmektedir. Bu bilinmesine rağmen caydırıcı bir ceza olmamasından kaynaklı bu durum katliama dönüşüyor. Bu kış onlarca insan Çaldıran’da soğuktan donarak katledildi. Van Gölü’nde tekne battı ve onlarca insan boğularak yaşamını yitirdi. Yaşamını yitiren bu insanlardan siyasal iktidar ve muhalefet başta olmak üzere tüm toplum sorumludur. İktidar ve muhalefet bu konuda üzerine düşeni yapmıyor” diye konuştu.

'VALİLİK SORUMLULUĞUNU YERİNE GETİRMİYOR'

Van Valiliği’nin üzerine düşen görevini yerine getirmediğini ifade eden Melet, “Bu ilin sorumlusu Valiliktir. Valilik aylardır bu kentte 3 ve 5 kişinin düşüncesinin ifade etmesine izin vermezken, her gün onlarca mülteci ve göçmenin sokakta gezdiğini ve insan kaçaklığı yapanların cirit attığı ortadadır. Hal böyleyken, Van Valiliği sorumluluğundan uzaktır. Bir daha bu ölümlerin yaşanmaması için gereken önlemlerin alınması gerekiyor. Unutmalıyım ki bir gün hepimiz mülteci durumda olabiliriz. Birleşmiş Milletler başta olmak üzere dünya ve Türkiye, mülteciler ve göçmenler konusundaki politikalarını düzenlemeli. Mülteciler ve göçmenler pazarlık konusu yapılmadan hakları tanımlanmadır” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2020, 13:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER