Ünlü ekonomist ve finans yazarı Harry Dent, 2008-2009 yıllarındaki ekonomik çöküşten daha büyüğünün yaşanacağını söyledi. Dent, önümüzdeki aralık ayında yaşanacağını söylediği krizin “hayatımızın çöküşü olacağını” ifade etti.

DAHA ÖNCE BÖYLESİ YAŞANMADI

Balonun henüz patlamadığını ve bunun 1925-1929 yıllarında yaşanan Büyük Buhran’dan daha kötü bir şekilde sonuçlanacağını söyleyen Dent, “Buhran’ın arkasında herhangi bir yapay teşvik yoktu. Yani daha önce hiç yaşanmamış yeni bir durumla karşı karşıyayız” dedi.

Dent, ABD hükümetinin müsebbibi olduğunu belirttiği “yapay teşviklerin” kaçınılmaz çöküşü geciktirdiğini iddia etti. Dent, önümüzdeki Aralık ayında yaşanacağını söylediği krizin “hayatımızın çöküşü olacağını” belirtti.

‘PİYASA DİBİ GÖRECEK’

Halk TV yazar Tezkan: 'devasa kazık geliyor hazır olun…’ Halk TV yazar Tezkan: 'devasa kazık geliyor hazır olun…’

Teşviklerin 14 yıldır devam ettiğini, beş ila altı yıl sürmesi beklenen gidişatın sübvansiyondan ötürü geciktiğini söyleyen ekonomist, 2008-2009 yıllarındaki ekonomik çöküşten daha büyüğünün yaşanacağını söyledi.

Dent, “Bu politika uzun vadede ekonomiyi düzeltebilir ama içerisinde bulunduğumuz mevcut durumun vahametini balon patladıktan sonra anlayacağız” diye konuştu. Ekonomide yapılacak düzenlemelerin “çöküş” öngörüsünün tarihinde etkili olacağını düşünen Dent, piyasanın 2025’in başında veya ortasında dibi göreceği görüşünde.