Ferit Şenyaşar: Savcı görevini yerine getirsin eylemimizi bitireceğiz

Urfa Adliyesi önünde "Adalet" talebiyle oturma eylemini annesiyle sürdüren Ferit Şenyaşar, "Hastanedeki görüntülerin hepsi başsavcının elinde. Savcı görevini yerine getirsin biz de eylemimizi bitireceğiz” dedi.

Ferit Şenyaşar: Savcı görevini yerine getirsin eylemimizi bitireceğiz

Urfa'nın Suruç'un ilçesinde AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız'ın koruma ve yakınlarının işyerinde başlayan ve hastanede devam eden saldırılarında eşi Hacı Esvet Şenyaşar ile çocukları Adil ve Celal Şenyaşar'ı yitiren Emine Şenyaşar ile saldırıdan yaralı kurtulan oğlu Ferit Şenyaşar'ın Urfa Adliyesi önündeki "Adalet" talepli oturma eylemi 11'inci gününde.

Adalet arayışlarının 5'inci gününde adliye dışına çıkartılan Şenyaşar ailesi, dün de belediyenin adliye önünü "araç ve yaya trafiğine yasaklama” kararı gerekçesiyle adliye bahçesinin kapısından kaldırılarak, adliye önündeki bariyerlerin dışına çıkarıldı. Emine Şenyaşar ve oğlu Ferit Şenyaşar, bu sabah tekrardan adliye binasının önüne gelerek bariyerlerin önünde adalet arayışlarını sürdürmeye başladı.

ADIM ADIM ENGELLEME 

Adliye önünde adalet ve hak mücadelesi verdiklerini söyleyen Ferit Şenyaşar, “Adalet istemek suç ise annem ile birlikte bu suçu işlemeye devam edeceğiz. Adalet talebimizden vazgeçmeyeceğiz. İlk başta adliye bahçesinde oturduk. Daha sonra adliye bahçe kapısının dışına bizi çıkardılar. Dün bir talimat üzerine bizi adliyenin 100 metre uzağındaki bir yere aldılar. Bizi engellemeye çalışan herkese adalet talebimizi söyledik. Suç ise bizi gözaltına alın, korkmuyoruz. Tüm baskılara rağmen mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz" dedi. 

SAVCI GÖREVİNİ YAPSIN

Adliye binasının dışında adalet arayışlarının devam ettiğini söyleyen Şenyaşar, "Bir yurttaş olarak adliye bahçesine girmek istedik. Kolluk güçleri, başsavcının talimatı ile bahçeye girmemize izin vermedi. Avukatlarımız ile birlikte başsavcı hakkında suç duyurusunda bulunduk. Çünkü hukuka aykırı bir durum. Hastanedeki görüntülerin hepsi başsavcının elinde, gereğini yapsın. Katliam yapanların hepsini tutuklasın. Savcı görevini yerine getirsin biz de eylemimizi bitireceğiz” diye konuştu. 

NE OLMUŞTU?

Urfa’nın Suruç ilçesinde 2018 Genel Seçimleri öncesi 14 Haziran’da AKP’li vekil İbrahim Halil Yıldız’ın esnaf ziyareti sırasında korumaları ve yakınlarının Şenyaşar ailesine ait işyerinde başlayan ve Suruç Devlet Hastanesi’ne uzanan saldırıları sonucu, Hacı Esvet Şenyaşar (67), oğulları Adil (36) ve Celal Şenyaşar (41) ile vekilin ağabeyi Mehmet Şah Yıldız yaşamını yitirdi. Olayda Mehmet, Ferit ve Fadıl Şenyaşar'ın da aralarında bulunduğu 8 kişi de yaralandı.

Saldırı sırasında yaralanan Fadıl Şenyaşar ve kardeşleri, tedavileri devam ederken gözaltına alındı. Gözaltına alınan Fadıl Şenyaşar, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Şenyaşar, halen Elazığ Kapalı Cezaevi’nde tek kişilik hücrede tutuluyor. Olaydan 15 ay sonra 18 Eylül 2019’da AKP’li vekilin ağabeyi Enver Yıldız, 50 kişilik koruma ordusuyla geldiği Urfa Adliyesi’nde teslim olduktan sonra tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Olaydan 18 ay sonra Urfa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından sadece işyerinde yaşanan olaya ilişkin iddianame hazırlandı. İddianamede, Şenyaşar ailesine dönük asıl saldırının yaşandığı hastane boyutuna yer verilmedi. Çocuklarına yönelik saldırı haberinden sonra gittiği Suruç Devlet Hastanesi’nde linç edilerek öldürülen Hacı Esvet Şenyaşar’a ilişkin ise 2 buçuk yıldır henüz bir yargılama yapılmış değil. İddianamede, tutuklu Fadıl Şenyaşar ve yaralı kurtulan Ferit Şenyaşar’ın da aralarında olduğu 13 kişiye, “öldürme, öldürmeye teşebbüs, yaralama, mala zarar verme, ateşli silah bulundurma” gibi suçlamalar yöneltildi. İddianame, Urfa 7’nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilirken, dava daha sonra “güvenlik” gerekçesiyle Malatya’ya nakledildi.

Davanın 15 Nisan’da görülen ve koronavirüs nedeniyle kimsenin alınmadığı ilk duruşmasında, mahkeme heyeti sadece Fadıl Şenyaşar ve Enver Yıldız’ın tutukluluk halleri üzerinde değerlendirme yaparak, duruşmayı erteledi. 

20 Kasım’da görülen duruşmada, savcının sunduğu mütalaada, tutuklu Fadıl Şenyaşar hakkında bir kez “kasten öldürme”, 8 kez “kasten öldürmeye teşebbüs” iddiasıyla 150 yıla kadar hapis cezası istendi. Enver Yıldız için ise “ağır tahrik ile öldürme” suçundan 12 yıla kadar hapis cezası istendi. Savcı dosyanın diğer sanıkları için ise basit yaralamadan ceza istedi. (Urfa/MA)

Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2021, 16:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER