Azadî Partisi: Roboskî'yle yüzleşmeden Kürt sorunu çözülmez

Azadî Partisi, Roboski Katliamı'yla yüzleşmeden Kürt sorununun çözülemeyeceğini ve iç barışın sağlanamayacağını belirtti.

Azadî Partisi: Roboskî'yle yüzleşmeden Kürt sorunu çözülmez

Azadî Partisi, Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Roboskî köyünde 19'u çocuk 34 kişinin savaş uçaklarının bombardımanı sonucu katledilmesinin 10'uncu yılı dolayısıyla yazılı açıklama yaptı. Katliamın üzerinden 10 yıl geçmesine rağmen hiçbir failin adalet önüne çıkarılmadığı ve ceza almadığına dikkat çekilen açıklamada, "Devlet ve hükümet erki, sorumluluklarını kabul etmediler. Halktan bir özür dileme nezaketini bile göstermediler" denildi. 

YÜZLEŞME ÇAĞRISI

Faili meçhul cinayetler gibi bu katliamın da cezasız bırakıldığı kaydedilen açıklamada, "Şu gerçek asla unutulmamalıdır ki, toplumlar, kendilerine reva görülen ötekileştirici hiçbir muameleyi ne kabul eder ne de unuturlar. Onun için devlet ve onun bir organı olan hükümetler yaklaşık yüz yıldır bu topraklarda, devletin kolluk kuvvetleri ve diğer organları tarafından Kürtlere yönelik işlene gelen katliam boyutlarını aşan olaylarla yüzleşmeden, insan hakları ekseninde hak ve adalet ilkesiyle eşit vatandaşlık sağlamadan ne Kürt meselesini insancıl bir zeminde çözebilir ne de kendi iç barışını sağlayabilir" ifadelerine yer verildi. 

'UNUTTURMAYACAĞIZ'

"Roboski olayını, devlet mekanizmasının teknik bir arızasından kaynaklı sıradan bir olay olarak görmüyoruz" denilen açıklamada, devamla şunlar belirtildi: "Bu katliamın asıl sorumlusu nasıl bu devletin olayla ilintili yetkilileri ise diğer ikinci büyük sorumlusu da birbirlerine kardeş-akraba olan Kürtler arasına çizilen dikenli teller, ölümcül mayınlı tarlalar ve beton duvarlardır. Bu nedenle Roboski katliamı, sıradan bir olay değildir. Sonuçları itibariyle bütün vicdanlarda devletin güvenirliğine dair bir kırılma noktasına yol açmıştır. Onun için bizler Roboski’yi unutmayacağız. Unutturmayacağız. Ve diyoruz Kürdistan'daki diğer katliamlar gibi Roboski katliamını unutan kalpler kurusun. 10'uncu yılında Roboski şehitlerini rahmetle anıyoruz. Ailelerine, Sevenlerine sabır diliyoruz."

Mezopotamya Ajansı (MA)

Güncelleme Tarihi: 27 Aralık 2021, 17:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER