550 bin kişiye bedelli askerlik yoluyla af getiriliyor

Bugüne kadar askerlik görevini yapmamış, bakaya, kaçak ve saklı olanlardan belirlenen bedeli ödeyeceklere af getirilecek. 550 bin kişiye bedelli yolu açılarak, haklarındaki işlemlerin sonlandırılması planlanıyor. AKP’nin son şeklini vereceği düzenleme dövizli askerlik affını da içeriyor.

550 bin kişiye bedelli askerlik yoluyla af getiriliyor

Milli Savunma Bakanlığı, askerlik görevi yapmayan, bakaya, yoklama kaçağı ve saklı durumda olan yaklaşık 550 bin kişinin yararlanması için af getiriyor.

Hürriyet yazarı Nuray Babacan‘ın aktardığına göre MSB’nin hazırladığı taslak, AKP’nin kurduğu komisyonda son şeklini alarak, Meclis’e verilecek aşamaya getirildi.

2022 YILI BEDELLİ ASKERLİK ÜCRETİ 56 BİN LİRA 

Verilen bilgiye göre, bugüne kadar askerlik görevini yapmamış, bakaya, kaçak ve saklı olanlardan belirlenen bedeli ödeyeceklere af getirilecek. Mevcut bedelli ücretinden daha fazla olacak yeni rakam, bakayada geçen süreyle bağlantılı olarak kademeli olarak belirlenecek. 2022 yılı bedelli askerlik ücreti 56 bin lira. Bu rakam, aftan yararlanacaklar için ayrıca belirlenecek.

DÖVİZLİ ASKERLİK AFFI 

Düzenleme ayrıca dövizli askerlik affını da içerecek. Yurtdışındaki Türk vatandaşlarından daha önce başvuruları yarım kalan, ücretin tamamını yatırmayan ve bu nedenle haklarını kaybeden 2 bin 100 kişiye yeni hak tanınacak. İkinci kez dövizli askerlik başvuru hakkı olmayan kişiler de aftan yararlanacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER