ÖSYM Başkanlığı’na gece yarısı ataması: Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy kimdir?

Erdoğan, görevden aldığı Halis Aygün'ün yerine ÖSYM Başkanlığı'na Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy atadı.

ÖSYM Başkanlığı’na gece yarısı ataması: Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy kimdir?

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığına Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy atandı. Kamu Personel Seçme Sınavı’nda (KPSS) soruların sızdırıldığı iddialarının ardından ÖSYM Başkanı Halis Aygün Cumhurbaşkanı kararıyla görevden alınmıştı.

Cumhurbaşkanı ve AKP lideri Recep Tayyip Erdoğan, görevden aldığı Halis Aygün’ün yerine ÖSYM Başkanlığı’na Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy atadı.

Karar, Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlandı. Erdoğan ailesine yakınlığı ile bilinen TÜGVA’da konferanslar veren; Milli Görüş geleneğinden gelen ESAM’ın İstanbul temsilciliğini görevinde de bulunan Ersoy’un Twitter hesabını kapattığı görüldü.

BAYRAM ALİ ERSOY KİMDİR?

Aslen Ispartalı oluan ve 1974 yılında İstanbul Bayrampaşa da doğan Bayram Ali Ersoy,  ilk orta ve liseyi İstanbul da tamamladı. Daha sonra 1991-1996 yılları arasında ODTU Matematik öğretmenliği programını bitirdi. Ardında 1999 yılında Yüksek Lisans ve 2002 yılında doktorayı YTÜ Fen Bilimleri Enstitüsü Matematik Anabilim dalında tamamladı.

2008-2009 yılında Univercity of Cincinnati de post doktora için ABD de 1 yıl bulundu. 2012 yılında doçent ve 2017 yılında profesörlük unvanlarını aldı. İdari olarak 2011-2019 yılları arası YTÜ Uluslararası ilişkiler koordinatörü, 2015-2016 yılı arası FBE Müdür yardımcılığı, 2016-2017 Personel daire başkanlığı, 2017-2020 yılları arasında Genel sekreterlik görevlerinde bulundu. Eğitim Bir Sen 8 no’lu şube kurucu başkanlığı görevinde bulundu.

Bir dönem ESAM İstanbul temsilciliğini yürüten,  evli 2 çocuk babası Ersoy iyi derecede İngilizce bilmektedir.

Matematik, değişmeli halkalar ve cebirler, grup teorisi ve genellemeler, temel bilimler konularında araştırmalar yapan Ersoy’un ulusal ve uluslararası dergilerde yayımlanan çok sayıda makalesi bulunuyor.

Ersoy, 2017’den bu yana Italian Journal of Pure and Applied Mathematics adlı bilimsel dergide değerlendirme kurul üyesi olarak görev yapıyor.

2017-2020 arasında Yıldız Teknik Üniversitesi Genel Sekreteri ve Rektör Danışmanı olarak görev yapan Ersoy, 2020’den bu yana aynı üniversitenin Matematik Bölüm Başkanlığı görevini yürütüyordu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER