Bakan Selçuk’tan okulların açılış tarihine ilişkin açıklama

EĞİTİM-Okulların açılış tarihine ilişkin konuşan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, tüm hazırlıklarını 31 Ağustos’a göre yaptıklarını belirterek, Eylül başındaki tabloya göre hareket edeceklerini kaydetti.

Bakan Selçuk’tan okulların açılış tarihine ilişkin açıklama

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'tan 31 Ağustos'ta okulların açılmasıyla ilgili yeni açıklama geldi. “Tabii Mobil Uygulaması Tanıtım Toplantısı”nda konuşan Selçuk, "Okulların açılacağı hafta ne olacağı bugünden bilinmez. Aylardır hazırlık yapıyoruz, planı 31 Ağustos'a göre yaptık. Bazı hukuki süreçler, mali süreçler nedeniyle takvimi açıklamak zorundayız. Açıklayacağız ki herkes ona göre hazırlık yapacak" dedi.

‘AĞUSTOS’DA AÇIN DENİLİRSE BİZ HAZIRIZ’

"31 Ağustos'ta okullar açılabilir denilirse biz hazırız" diyen Selçuk, "Bir süre açmayın, uzaktan eğitime devam edin denirse biz buna hazırız. Seyrekleştirme modeli deneyin derlerse buna da hazırız. Neden hazırız, bir yıl sonrasının içeriklerini bitirmek üzereyiz. O kadar hazırız. Gereken her türlü tedbiri alıyoruz. Bize güvenin, yetkililere güvenin" diye konuştu.

Beklentilerinin Ağustos sonu, Eylül başında nasıl bir tablo varsa hareket planını ona göre uygulamak olduğunu belirten Selçuk, "Her türlü altyapımız ve imkanımız fazlası ile var" dedi.

Selçuk, pandemi sürecinde yapılan ve tepki ile karşılanan LGS sınavına ilişkin ise şunları söyledi: “Biz LGS'de bir sınav verdik mi? Verdik. Bunu nasıl başardıysak, tamamını da böyle yapabiliriz. Riski gördüğümüzde ona göre tedbiri hemen alırız. Velilerimizin içi rahat olsun. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Kabine bunu sürekli olarak her anlamda ele alıyor.”

‘ÖZEL OKUL DEVLET OKULU AYRIMI YOK’

Özel okullarda da yüz yüze eğitimin olup olmayacağına değinen Selçuk, “Devlet okulları için başka şart, özel okullar için başka şart diye bir şey yok. Özel okullardaki öğretmen ve öğretmenlerimizin sağlığından da biz sorumluyuz” açıklamasında bulundu.

Selçuk, özel okullarda uzaktan eğitimde para iadesi yapılıp, yapılmayacağı sorusunu da şöyle yanıtladı: “Ticaret hukuku ile ilgili durumlara biz müdahil olamayız. Bu doğru değil. Bu konulara karşı zamanı geldiğinde tedbirleri oluşturmak gerek. Derneklerle istişare içindeyiz. Türkiye'deki özel okul temsilcilerinin tamamı ile görüşmeler yapıyoruz. O, o zamanın sorusu.”(Ankara/MA)

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2020, 14:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER