31 Ağustos’ta uzaktan, 21 Eylül’de yüz yüze eğitim başlayacak

EĞİTİM- Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, okulların 31 Ağustos'ta uzaktan eğitimle açılacağını ve 21 Eylül'de Bilim Kurulu tarafından tavsiye edilen sınıflarda yüz yüze eğitimin başlamasına karar verildiğini duyurdu.

31 Ağustos’ta uzaktan, 21 Eylül’de yüz yüze eğitim başlayacak

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Bilim Kurulu Toplantısı ardından okulların açılmasıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Selçuk, okulların 31 Ağustos'ta uzaktan eğitimle açılacağını ve 21 Eylül'de Bilim Kurulu tarafından tavsiye edilen sınıflarda yüz yüze eğitimin başlamasına karar verildiğini duyurdu.

‘ÖZEL OKULLAR 17 AĞUSTOS’TA AÇILABİLİR’

Özel okulların dilediği takdirde 17 Ağustos'tan itibaren eğitim faaliyetlerine başlayabileceğini de açıklayan Selçuk, “Yüz yüze eğitim alamayan öğrenciler eğitimlerine uzaktan eğitim araçlarıyla devam edecekler. Okullarla ilgili herkesin sağlık durumu takip altında olacak. Ailesinde ya da yakın çevresinde virüs tanısı konmuş kişiler tespit edilecek ve gerekli önlemler alınacaktır. Okullarda maske ve benzeri hususlardaki standartlar da belirlenmişti. Bu kılavuz çerçevesinde öğrenci, öğretmen ve velilerimiz için bir takım rehberler hazırladık” dedi.

‘2 BİN DENETMEN SAHADA’

Maske tedariğinin Milli Eğitim Bakanlığı tarafından sağlanacağını da söyleyen Selçuk, şöyle konuştu: “Okullarımızın uyması gereken hijyen standartları konusunda bir takım kılavuzlar hazırlamıştık. Denetleme için 2 bin denetmenimiz sahalardalar.  Okulun ilk haftasında özel bir uyum programı ortaya koyacağız. Öğretmenlerle ilgili daha önce bir çalışmamız olacak, çocuklarımız için bir hafta boyunca uyum çalışması devam edecek. Okullarımızın temizliği için personel alımımız devam ediyor. Okullarla ilgili ihtiyaç kalemleri tek tek çıkarılmış, nelere ihtiyaç olduğu somut olarak ortaya konulmuştur. Buna uygun şekilde okullarımıza mali destek vermek ve diğer teknik destekleri sağlamak için de gereken planlamaları yaptık. İl müdürlerimizle bir toplantımız var. Kısa zaman içerisinde öncelikli okullarımızdan başlamak üzere bu destekler ulaştırılacak. Bakanlık bürokratlarımız risk analizlerine katılıp o illerdeki çalışmaları takip etme imkânı bulacaklar. Bilim Kurulu'nu bilgilendirmeyi ve önümüzdeki yol haritasını ortaya koymayı planlıyoruz.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER