Taliban Sözcüsü: Türkiye ile iş birliği yapmak istiyoruz

Taliban Sözcüsü Suheyl Şahin, "Sağlık, eğitim, ekonomi, inşaat ve enerji alanında ve bakir yer altı zenginliklerinin işlenmesi konusunda Türkiye ile iş birliği yapmak istiyoruz" dedi.

Taliban Sözcüsü: Türkiye ile iş birliği yapmak istiyoruz

Taliban’ın 1994 yılındaki kurucuları arasında yer alan ve örgütün sözcüsü olan Suheyl Şahin, "Sağlık, eğitim, ekonomi, inşaat ve enerji alanında ve bakir yer altı zenginliklerinin işlenmesi konusunda Türkiye ile iş birliği yapmak istiyoruz" dedi.

Türkiye gazetesinden Yılmaz Bilgen'e konuşan Şahin, yeni bir Afganistan inşa edeceklerini ifade ederek "Tüm ülkelerle karşılıklı iş birliği yapmaya hazırız. Tüm dünya şunu bilsin ki tüm yabancı misyonlar, yatırımlar güvendedir" vaadinde bulundu. Şahin ayrıca Afganistan’da savaş ve çatışma dönemi sona erdiğini öne sürdü.

İntikam ya da rövanş alma, muhalifleri ezme gibi hedeflerinin olmadığını iddia eden Şahin, ülkeden kaçış ısrarını anlamakta zorluk çektiklerini söyledi.

"TÜRKİYE İLE YAKIN İLİŞKİLER İÇERİSİNDE OLDUK"

Şahin, "Taliban olarak, Rusya, İran, Çin gibi birçok ülkeye gittiniz, görüşmeler yürüttünüz. Ancak Türkiye ile daha mesafeli bir görüntü çizdiniz. Bu durumun arka planında hangi gerekçe ya da strateji var" sorusuna ise şu yanıtı verdi:

"Taliban olarak bilinenin zıddına Türkiye ile yakın ilişkiler içerisinde olduk. Türkiye bizim için çok önemli bir aktör ve hem dünyanın saygın ve güçlü bir ülkesi hem de İslam ümmeti için çok özel yeri olan bir millet ve devlet. Diğer yandan Türkiye’nin Afganistan ile olan bağı hiçbir ülke ile kıyaslanamaz."

"TÜRKİYE İLE İŞ BİRLİĞİ YAPMAK İSTİYORUZ"

Taliban Sözcüsü, Türkiye ile sağlık, eğitim, ekonomi, inşaat, enerji ve yer altı zenginliklerinin işlenmesi konusunda iş birliği yapmak istediklerini söyledi:

"Ben açıkça ilan ediyorum Afganistan İslam Emîrliği olarak tüm ülkelerden daha çok Türkiye’nin dostluğuna, desteğine ve iş birliğine ihtiyacımız var. Afganistan’ın zengin yer altı zenginlikleri var. Ancak bunları işleyecek gücümüz yok. İşgal ve yağmacı yöneticiler yüzünden tüm altyapımız çöktü. Sağlık, eğitim, ekonomi, inşaat ve enerji alanında ve bakir yer altı zenginliklerinin işlenmesi konusunda Türkiye ile iş birliği yapmak istiyoruz. İç dengelerin tam olarak şekillenmesinin hemen ardından bu konularda Türk kardeşlerimizin etkin rol oynaması en büyük beklentimiz."

TALİBAN, PENÇŞİR'E OPERASYON HAZIRLIĞINDA

Taliban Sözcüsü ayrıca Taliban’ın kontrolü dışında kalan Ahmed Şah Mesud’un oğlu Ahmed Mesud önderliğinde yeni bir muhalefet merkezine dönüşen Pençşir’e dönük operasyon planlarının hazır olduğunu ifade etti. Şahin "Oraya girme gücümüz var. Ancak müzakere ve barışçıl yolları tüketmeden silah kullanmayacağız" dedi. 

Güncelleme Tarihi: 20 Ağustos 2021, 17:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER