İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde tutulan ve 39 aydır haber alınamayan Abdullah Öcalan'ın özgürlüğünün sağlanması ve Kürt sorununun çözümü için Van’da “Özgürlüğe ses ver” eylemi gerçekleştirildi. Tutuklu ve Hükümlü Aileleriyle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (TUHAY-DER) ile tutsak yakınlarının öncülük ettiği eylem, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Rêya Armûşê  İlçe Örgütü önünde yapıldı. 

"Zindanlara ses ver" ve “Tecride son ver” pankartlarının taşındığı açıklamada ilk önce DEM Parti İl Yöneticisi Yakup Almaç konuştu. Almaç, Abdullah Öcalan’a dönük tecridin tüm cezaevlerine yayıldığını belirterek, bir an önce bu politikaya son verilmesi çağrısında bulundu.  Ardından konuşan Wan Milletvekili Mahmut Dindar ise, Colemêrg’teki irade gaspına değinerek, devletin Kürt inkarını atanan kayyımlarla sürdürdüğünü söyledi. 

Konuşmaların ardından 5 dakikalık oturma eylemi gerçekleştirildi. Daha sonra “Bijî berxwedana zindanan” sloganıyla eylem son buldu.

ADANA

Van'da İnci Kefali Balığı av yasağı sona erdi Van'da İnci Kefali Balığı av yasağı sona erdi

Tutsak yakınlarının,  Abdullah Öcalan üzerindeki mutlak tecridin kaldırılması için başlattığı “Özgürlüğe ses ver" eylemi sekizinci haftasında sürüyor. Tutsak yakınları öncülüğünde siyasi parti ve sivil toplum örgütlerinin katılımıyla kentin en işlek meydanı olan Beşocak Meydanı'nda açıklama ve oturma eylemi yapıldı. Etkinliğe, Barış Anneleri, Özgür Kadın Hareketi (Tevgera Jinên Azad-TJA), Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), DEM Parti,  Adana  Akdeniz Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (AYKAY-DER) yöneticileri de eyleme katıldı.

‘ÖZGÜRLÜĞE SES VER’

"Adalet için tecridi kıralım, toplumsal barış için özgürlüğe ses ver" pankartını açan  kitle, sık sık, "Bijî berxwedana zindanan", "Biji berxwedana İmralı" ve "Siyasi tutsaklar onurumuzdur" sloganları attı. Kitle adına DEM Parti Adana İl Eşbaşkanı Seyfettin Aydemir konuştu. 8 haftadır alanda olup, İmralı tecridinin kaldırılıp, ülkeye barış gelmesi için mücadele ettiklerini ifade eden Aydemir, bir an önce İmralı tecridinin kaldırılıp, bu ülkeye barış gelmesini istedi.

Konuşmalar ardından kitle oturma eylemi gerçekleştirip, ses çıkarma eylemi ile etkinliğini noktaladı. Kitle sloganlarla DEM Parti Adana İl Örgütü binasına kadar yürüdü.