Şirnex Barosu, Şirnex’in kent merkezine bağlı Dicle Mahallesi Orman Caddesi’nde bir kadını taciz ettiği için çevredekiler tarafından darp edilen uzman çavuş Z.Ç. hakkında yazılı açıklama yaptı. 

Baro, Z.Ç’nin tedavisinin ardından Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma kapsamından gözaltına alındığını ve açığa alındığını duyurdu. Yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı: “12.04.2024 tarihinde saat 21:30 sıralarında uzman çavuş olarak görev yapan alkollü şahsın bir vatandaşımızı taciz etme iddiası nedeniyle yaşanan infial neticesinde darp edildiği görüntüler basına yansımıştır. Yaşanan olay nedeniyle 4 vatandaşımız gözaltına alınmış, adli ve idari soruşturma süreci devam eden Z.Ç. isimli kamu görevlisinin de açığa alındığı ve hakkında gözaltı kararı verildiği öğrenilmiştir. Toplumda ciddi anlamda infiale neden olan bu vahim olay nedeniyle vatandaşlarımızı sağduyuya davet ediyor, soruşturma sürecini titizlikle takip ettiğimizi ve olayın takipçisi olacağımızı kamuoyuna duyuruyoruz.”

DEM PARTİ'DEN AÇIKLAMA

Kaplan suç örgütüne ilişkin 20’si tutuklu 61 sanığın yargılamasına devam edildi Kaplan suç örgütüne ilişkin 20’si tutuklu 61 sanığın yargılamasına devam edildi

DEM Parti Kadın Meclisi açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Kadına yönelik şiddet ve katliamlar artarak devam ederken, Kürt kadınlara yönelik yürütülen özel savaş politikaları bizzat iktidara bağlı kolluk eliyle derinleştiriliyor. Nitekim erkek egemen iktidarın yürüttüğü kirli savaş politikaları kapsamında Kurdistan’a getirilen ‘güvenlik güçleri’ tarafından en başından beri kadınlar hedef alınmış iradesizleştirilmek istenmiştir. Yıllardır özel savaşın merkezi haline getirilen Şırnak’ta dün gece bir uzman çavuşun üç kadını taciz etmesi olayı da bu politikalardan bağımsız değildir. Kürt kadınlar başta olmak üzere üniformalı şiddetin hedefi olan halkın, Şırnak’ta yaşanan olaya karşı gerçekleştirdiği tepki özel savaş politikaları kapsamında yürütülen kadına yönelik şiddete karşı tavrın göstergesidir. 

SORUMLU İKTİDAR

Kadına karşı işlenen suçlarda cezasızlık politikasını sistematik bir şekilde yürüten iktidar, Şırnak'ta gerçekleşen uzman çavuş tacizinden ve sonrasında yaşanan olaylardan sorumludur. Tüm politikalarını Kürt ve kadın düşmanlığı üzerinden geliştirdiği için sorumludur. Kadına yönelik işlenen suçları cezasızlık politikaları ile meşrulaştırdığı için sorumludur. Her gün en az 5 kadın, yanı başındaki erkekler tarafından şiddet görürken bu şiddeti önlemek yerine kadınların yaşamlarını koruyan, kazanılmış haklarına göz diktiği için sorumludur. Kadın kazanımlarını hedef alan ve şiddet gören kadını değil, iyi hal indirimleri ile bu suçu işleyen faili koruyan kadın düşmanı politikalara karşı mücadelemizi en güçlü şekilde yürütmeye devam edeceğiz. Cezasızlık politikaları, dosyalara getirilen gizlilik kararı ile kadına yönelik şiddetin meşrulaştırılmasına, kadına karşı işlenen suçların üzerinin örtülmesine izin vermeyeceğiz. Özel savaş politikalarına karşı kadın dayanışmamızı ve örgütlülüğümüzü büyüterek cevap vereceğiz. Erkek-devlet şiddetine karşı dayanışmamızı büyütecek, eşit, adil ve özgür bir yaşamı hep birlikte inşa edeceğiz. Yaşasın kadın dayanışması. Jin, jiyan, azadî.”