Ayhan Bora Kaplan soruşturmasında toplam gözaltı sayısı 8 oldu Ayhan Bora Kaplan soruşturmasında toplam gözaltı sayısı 8 oldu

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Antalya'nın Konyaaltı ilçesindeki Tünektepe Teleferik Tesisi'nde yaşanan kazaya ilişkin sanal medya hesabından yaptığı paylaşımla teleferik hattını işleten firma ile yine teleferik hattının bakım ve onarımından sorumlu firmanın sorumlu ve çalışanlarının da aralarında yer aldığı 13 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildiğini açıkladı.

İNCELEME VE KEŞİF İÇİN HEYET OLUŞTURULDU

Yaptığı paylaşımda, Antalya Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan adli soruşturma titizlikle sürdürüldüğünü ifade eden Bakan Tunç,  soruşturma kapsamında olayın nedeni ve sorumlularının tespiti için 1 Cumhuriyet Başsavcıvekili ve 1 Cumhuriyet Savcısının koordinasyonunda, 2 iş sağlığı ve güvenliği uzmanı, 2 makine uzmanı ve 1 elektrik uzmanı bilirkişisinden oluşan heyetin detaylı olay yeri inceleme ve keşif çalışması yaptığını aktardı.

BİLİRKİŞİ RAPORU: MAKARA SİSTEMİ HASARLI

Tunç, “ Bilirkişi heyetinin hazırladığı ön raporda olayın teleferiğin taşıyıcı direklerinin bağlantı noktalarında yer alan bağlantı elemanlarının yetersiz olması/korozyona uğraması ve taşıyıcı direklerde yer alan makara sistemlerinin hasarlı olması nedenleriyle taşıyıcı direğin bağlantı noktasından kırıldığı değerlendirilmektedir. İlgili işletmenin acil eylem ve tahliye planının mevcut olmadığı tespit edilmiş, bahsi geçen teleferik hattını işleten firma ile yine teleferik hattının bakım ve onarımından sorumlu firmanın sorumlu ve çalışanlarının da aralarında yer aldığı 13 şüpheli hakkında gözaltı kararı verilmiştir. Hepimizi üzen olayda hayatını kaybeden vatandaşımıza bir kez daha Allah’tan rahmet, yaralı vatandaşlarımıza acil şifalar diliyorum" dedi. (Antalya/MA)