HDP'nin Bürokratlara asgari ücretin 3 katından fazla maaş ödenmemesi önergesine ret

HDP tarafından Plan ve Bütçe Komisyonu’na verilen Cumhurbaşkanı, milletvekilleri ve bürokratların maaşlarının asgari ücretin 3 katını geçmemesine dair verdiği önerge reddedildi.

HDP'nin Bürokratlara asgari ücretin 3 katından fazla maaş ödenmemesi önergesine ret

Meclis’te devam eden Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülmekte olan Meclis bütçesine dair Halkların Demokratik Partisi (HDP) görüşülmekte olan Meclis bütçesine bağlı (E) cetvelinde gösterilen “Diğer Husular” bölümüne madde eklenmesine dair komisyona önerge verdi.

HDP Komisyon üyeleri Garo Paylan, Erol Katırcıoğlu ve Necdet İpekyüz tarafından önerge verildi. Önerge içeriğin “Türkiye Büyük Millet Meclisi Bütçesi içinde bir milletvekilinin ‘Personel Giderleri’ ve ‘Sosyal Güvenlik Kurumlarının Devlet Primi Giderleri’ne ait aylık ödenek toplamı asgari ücretin üç katını geçemez” ifadeleri yer aldı.

MAAŞLAR ASGARİ 3 KATINDAN FAZLA OLMASIN

Önerge gerekçesinde şu ifadeler yer aldı: “Milyonlarca yurttaşın açlık sınırının altında kalan asgari ücretle hayatta kalmaya çalıştığı mevcut koşullarda; Cumhurbaşkanının, milletvekillerinin ve kamuda görev yapmakta olan üst düzey bürokratların aldıkları maaşlar kamu vicdanını yaralamaktadır. Bu nedenle, Milletvekilleri ve Cumhurbaşkanı dahil, kamuda çalışan hiç kimseye, asgari ücretin üç katından fazla maaş ödenmemesini öneriyoruz. Bu önergemizde, Milletvekili maaşları Asgari Ücrete göre belirlenecek ve Asgari Ücretin üç katından fazla olmayacaktır.”

‘ASGARİ ÜCRET MAAŞI YÜKSELTİLSİN’

Önerge üzerine söz alan HDP’li Garo Paylan, “Yurttaşlarımız büyük ekonomik sıkıntı çekiyorlar ve özellikle asgari ücretliler açlık sınırının altında bir gelire mahkûm olmuş durumdalar. Bu şartlarda, bir Cumhurbaşkanı 100 bin TL’nin üzerin de bir maaş alacak 2022 yılında ve milletvekili ödenekleri de aylık 30 bin TL’yi geçecek, bu kabul edilemez. Demokratik ülkelerde milletvekillerinin ve Cumhurbaşkanının maaşı asgari ücretlilerin en fazla 3 katı, 4 katı veya 5 katıdır, bundan daha fazla bir maaş söz konusu olamaz. Bu anlamda, bu gelir eşitsizliğinin kamu vicdanını yaraladığını düşünüyoruz. Kamu vicdanını tekrar tesis etmek için milletvekillerinin maaşlarının düşmesini de bu arada önermiyoruz, tam tersine asgari ücretin yükselmesini öneriyoruz” dedi.

HDP’nin önergesi AKP ve MHP oylarıyla reddedildi.

Güncelleme Tarihi: 29 Ekim 2021, 14:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER