Ali Babacan: Seçim sürecine kadar aday konuşmayacağız

Ali Babacan: Cumhurbaşkanlığı seçimi dönemine girinceye kadar cumhurbaşkanı adayının kim olacağı konusunda herhangi bir görüşmede bulunmayacağız.

Ali Babacan: Seçim sürecine kadar aday konuşmayacağız

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, altı partinin genel başkanları olarak, seçim dönemine girinceye kadar adayın kim olacağı konusunda görüşme yapmayacaklarını söyledi.

İftar programına katılmak için gittiği Çankırı’da gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Ali Babacan, muhalefetin cumhurbaşkanı adayına ilişkin tartışmalar konusunda şunları kaydetti:

“Parlamenter sistemi çalışan altılı masada diğer genel başkanlarla vardığımız bir mutabakat var. Altını masanın cumhurbaşkanı adayı altılı masanın mutabakatıyla belirlenecek. Böyle bir kararımız var. Diğer kararımız da şu: Seçim dönemine girinceye kadar cumhurbaşkanı adayının kim olacağı konusunda herhangi bir görüşmede bulunmayacağız. Herhangi bir fikir beyan etmeyeceğiz. Bu konu, bugünün konusu değil. O güne kadar adı geçen herkesi milletimiz değerlendirecektir. Kamuoyunun terazisinde her isim değerlendiriliyor.”

‘BAŞKA GEZEGENDE YAŞIYOR GÖZÜYLE BAKILIR’

Ajans Bizim’in aktardığına göre, Babacan, MHP’li Baki Ersoy’un açıklamalarından dolayı disiplin kuruluna sevk edilmesine ilişkin şöyle konuştu:

“Her AK Partili’nin, her MHP’linin bildiği, yaşadığı bir hayat pahalılığı var. Bu ülkenin gerçeği. Kimse bunu inkâr edemez. Bunu inkâr edene dünyada değil, başka gezegende yaşıyor gözüyle bakılır. Ülkeyi yönetenlerin insanları konuşturmama gibi bir tutumu var. Olumsuz şeyleri duymak istemiyorlar. Gerçekleri konuşamazsanız çözüm üretemezsiniz.”

‘KRİZ ÇOK HIZLI ÇÖZÜLÜR’

“Bana bazen ‘Siz bu işi bilirsiniz, bu sefer kriz çok kötü. Galiba bu sefer kriz çözülemeyecek’ diyorlar. Öyle değil. Çok hızlı çözülür. Dürüst ve ehil kadroları işin başına getirin, istişare ve ortak akılla karar alın, memleket hemen toparlanır.”

‘GERÇEK ENFLASYON YÜZDE 140’

“Pandemi ve Rusya-Ukrayna savaşıyla beraber döviz bazında tüm dünyada belli ürünlere belli miktarlarda zam geldi ama Türkiye’deki zamlar çok yüksek. Dünyada bir ürüne yüzde 20 zam geliyorsa, Türkiye’de yüzde 120 zam geliyor. ‘Her yerde enflasyon var, Amerika’da bile enflasyon var. Bizde de olacak o kadar’ demeye getiriyor. Ama Amerika’da yüzde 7 enflasyon var. Bizde resmi enflasyon yüzde 61. Gerçeği yüzde 140 civarında.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER