63 yaşındaki İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Azerbaycan sınırı yakınlarında geçirdiği helikopter kazası sonucu hayatını kaybetti.

İbrahim Reisi, 2021 yılında İran İslam Cumhuriyeti'nin Cumhurbaşkanı olarak göreve gelmişti. Rejime sıkı sıkıya bağlı olan Reisi, İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney'in halefi olarak görülüyordu. 2017 yılında Hasan Ruhani'ye karşı seçimleri kaybetmiş, ancak 2021 yılında cumhurbaşkanlığı seçimini kazanarak göreve başlamıştı. Reisi, 2025 yılına kadar görevine devam edecekti. 

Şimdi ne olacak?

İran Genelkurmayı son noktayı koydu: Reisi’nin düşen helikopterinde sabotaj var mı? İran Genelkurmayı son noktayı koydu: Reisi’nin düşen helikopterinde sabotaj var mı?

İran İslam Cumhuriyeti Anayasası'na göre, cumhurbaşkanının görevdeyken hayatını kaybetmesi durumunda, Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı geçici olarak görevi devralır. Bu bağlamda, şu anki Birinci Yardımcı Muhammed Mukhbar, yeni cumhurbaşkanı seçilene kadar bu görevi üstlenecek. Anayasa, yeni cumhurbaşkanının en fazla 50 gün içinde seçilmesini öngörüyor. Bu durumda en geç Temmuz ayı başında yeni cumhurbaşkanının seçilmesi gerekiyor.