Colemêrg’de 24 Mart'ta polisler tarafından gözaltına alındıktan sonra karakolda polis şiddetine maruz kalan Yalçın Kaval’ın yaşadıkları Meclis gündeminde. Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Colemêrg milletvekilleri Vezir Coşkun Parlak, Öznur Bartın ve Onur Düşünmez, polis şiddetine dair İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın cevaplanması istemiyle soru önergesi verdi. 

Önergede, "Avukatının verdiği bilgiye göre darp fiilini gerçekleştiren polisler, gözaltı işleminin gerçekleştiği karakolda görevli olmayan polislerdir. Yalçın Kaval’ın planlı ve kasıtlı şekilde darp edildiği açıktır” denildi. 

Önergede şu sorulara yer verildi:

"* Yalçın Kaval’ın gözaltına alınmasının ve gözaltında Kaval’a işkence yapılmasının gerekçesi nedir?

* Yalçın Kaval’ın gözaltı için götürüldüğü karakolda görevli olmayan polisler tarafından sorgulanması mevzuata uygun mudur?

* Darp fiilini gerçekleştiren polisler, idareniz tarafından tespit edilmiş midir?

* Darp fiilini gerçekleştiren polisler hakkında idari ve adli soruşturma başlatılmış mıdır? Başlatıldıysa bu işlemler hangi aşamadadır?

* Karakollarda görevli polislerin gözaltına aldıkları vatandaşları darp etmeleri hem kanunlara göre suç hem de ciddi bir insan hakları ihlalidir. Bu konuda personellerinize eğitim vermeyi düşünüyor musunuz?

Kobanê Davası: 13 tutsak siyasetçi duruşmaya katılmadı Kobanê Davası: 13 tutsak siyasetçi duruşmaya katılmadı

* Kamu görevlileri tarafından işlenen insan hakları ihlallerine karşı cezasızlık uygulamasının varlığı AİHM’nin defalarca verdiği ihlal kararlarıyla kanıtlanmıştır. Bu bağlamda, Hakkari il merkezi ve ilçelerde 2023 Haziran ayı itibariyle kaç adet karakolda darp, kötü muamele ve işkence olayı gerçekleşmiştir? Bu olaylardan dolayı kaç adet kamu görevlisi soruşturmaya tabi tutulmuştur?"