Özgür Özel duyurdu: Erdoğan’la yüz yüze görüşeceğiz Özgür Özel duyurdu: Erdoğan’la yüz yüze görüşeceğiz

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi’nin (DEM Parti) seçim çalışmalarına destek veren Kürt siyasetçi Leyla Zana, bugün Êlih’teydi. Zana, kalabalık bir partili grubu tarafından kentin girişindeki Xincika (Diktepe) Köyü’nde yağmur altında alkış, zılgıt ve sloganlarla karşılandı.  Daha sonra konvoy halinde Hezo (Kozluk) ilçesinin Kaniya Hênê (Bekirhan) Mahallesi’ne geçildi. 

DEM Parti’nin seçim lokali önüne gelen Zana’ya burada kitlesel karşılama yapıldı. Burada bir sandalyenin üstüne çıkarak halka seslenen Zana, “Belediyeler Kürt dili, kültürü ve sanatı için çok önemlidir. Sadece sokakların temizlenmesi değil, zihinlerin temizlenmesi için de önemlidir. Hatırlarsanız Kürtler için bir araya gelemezler, birbirlerini kıskanıyorlar diyorlardı. Bunu söyleyenler gelsinler Kaniya Hênê’ye bu meydana baksınlar” dedi.

Sonrasında organize edilen halk buluşmasına katılmak üzere Hezo ilçesine geçen Leyla Zana, burada partililer tarafından “Jin, jiyan, azadî” ve “Bijî berxwedana zîndanan” sloganları ile karşılandı. 

MELE EVDİLAH'Ê XERZİ'Yİ ANDI

Yoğun katılım olduğu görülen programda konuşan Zana, Hezo’nun tarihinin direnişle dolu olduğunu belirterek, şunları söyledi: “Hezo, Mele Evdilah'ê Xerzi'nin memleketi. Bu ismi dile getirdiğimizde sadece tek bir isim akla gelmiyor. Derin, ilerici bir düşünceye sahipti. Çocukluğumuzda bile onun hikâyelerini dinliyordum. O zamanlar bile Kürt siyasetinden bahsediliyordu, Ortadoğu'dan bahsediliyordu. Mele Evdilah'ê Xerzi dememin sebebi ise Xerza’nın bir bölge, Tîmoq'un ise bir köy olmasıdır. Ondan Xerzi'i diyorum. Mele Evdilah Şam’a gidip Abdullah Öcalan ile İslam ilmini konuştu. İkisi birlikte 6 ay boyunca Kur'an üzerinde çalışmalar yaptılar. Sonrasında bu kanıya vardılar; kişi özgür olmalı. Eğer özgür olursa ibadetini de kendisi ve Allah arasında bırakabilir ve o ibadetini siyaset için altyapı oluşturacak bir şekle koymaz.” 

‘TOPLUMU PARÇALAMAYIN’

Kürtlerin bin 400 yıldır İslamiyeti hayatının bir parçası haline getirdiğini dile getiren Zana, “Annelerimiz günde 5 vakit namaz kılıyor. Biz namazı kimseyle tanımadık. Kökenimizde zaten var. Aramızda başka inançlar da var, Süryaniler, Ermeniler, Êzidîler.. Hepsi yan yana ibadetlerini yaptı, kimse kimseyle alay etmedi, kimse kimseyi küçük görmedi. Kardeşçe barış içinde yaşadılar. Bu sözleri seydayê nemir Mele Evdılah'ê Xerzi'den duyduk. Bugün baktığımızda bu temiz inanç, siyasetin gölgesi altına koymuşlar. Biz buna ayıp, günah diyoruz. Toplumu böyle parçalamayın. Toplumun bu doğal halini yaşamın parçası haline getirdik fakat siyaset işi bundan farklıdır, günceldir. Siyasette disiplinli olmak lazım… Disiplin de toplumun isteğidir, toplumda göre bir siyaset biçimidir. Bizim siyasetimiz eski bir siyaset olmasına karşın günceldir, moderndir” ifadelerini kullandı. (MA)