NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rusya ile uzun bir dönem karşı karşıya kalacaklarını belirterek, Avrupa ülkelerine silah üretimini artırma çağrısında bulundu.

Stoltenberg, Alman Welt am Sonntag gazetesine yaptığı açıklamada, Ukrayna Savaşı'na değinerek, Avrupa ekonomisinin silah ve mühimmat üretimine çok daha fazla odaklanması gerektiğini söyledi

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rusya ile uzun bir dönem karşı karşıya kalacaklarını belirterek, Avrupa ülkelerine silah üretimini artırma çağrısında bulundu.

Stoltenberg, Alman Welt am Sonntag gazetesine yaptığı açıklamada, Ukrayna Savaşı'na değinerek, Avrupa ekonomisinin silah ve mühimmat üretimine çok daha fazla odaklanması gerektiğini söyledi

"Ukrayna'ya tedarikimizi artırabilmemiz ve kendi stoklarımızı yeniden doldurmamız için sanayi alanındaki temelimizi daha hızlı bir şekilde iyileştirip genişletmemiz gerekiyor" diyen Stoltenberg, bunun, barış dönemlerindeki yavaş üretimden, ihtilafların olduğu dönemlerde gerekli olan hızlı üretime geçilmesi anlamına geldiğini savundu. 

Stoltenberg, serbest piyasa ekonomilerinde silah üreten şirketlerin üretimi artırılmaları için imzalanmış sözleşmelere ihtiyaç duyduğuna işaret ederek, "Avrupa endüstrisinin bu türden daha fazla sözleşmeye ihtiyacı var ve bunların daha hızlı imzalanması gerekiyor" değerlendirmesinde bulundu.

"Putin, Rus ekonomisini savaşa hazırlıyor"

Batılı ülkelerin hem üretimde hem de yatırımda Rusya'yı geçebilecek araçlara sahip olduğunu söyleyen Stoltenberg, "Batının ekonomik ve sanayi gücü, Rusya'dakini gölgede bırakıyor" şeklinde konuştu.

Stoltenberg, silah üretiminin artmaması durumunda bundan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in yararlanabileceğini ve Avrupa'nın güvenliğinin tehdit edileceğini savunarak, "Putin, Rus ekonomisini uzun bir savaşa hazırlıyor. (Putin), Rusya'nın askeri harcamalarında yüzde 70'lik bir artış talimatı verdi ve İran ve Kuzey Kore'den füze tedarik etmekten vazgeçmiyor. Rusya tüm ekonomisini savaşa yönlendirdiği için biz de güvenliğimiz için daha fazlasını yapmalıyız" ifadelerini kullandı.

İttifakta ilerlemeler sağlandığını belirten Stoltenberg, NATO'da 6 ayda 10 milyar dolarlık mühimmat anlaşmaları yapıldığını anlattı.

Stoltenberg, eğitim ve sağlık alanlarına daha fazla para yatırım yapmak isteyenleri anladığını ancak okullar, hastaneler ve endüstrinin silahlı kuvvetler tarafından korunduğunu ifade ederek, "Bundan dolayı güvenliğimize yatırım yapmak önemlidir" dedi.

"Kendimizi hazırlamalıyız"

NATO'nun Rusya ile savaş arayışında olmadığını iddia eden Stoltenberg, "Ancak kendimizi on yıllarca sürebilecek olası bir karşı karşıya gelmeye hazırlamalıyız" değerlendirmesini paylaştı.

Stoltenberg, şu anda hiçbir NATO ülkesinin Rusya'nın doğrudan askeri tehdidi altında olmadığını vurguladı.

Avrupa Birliği (AB) ülkelerinden Ukrayna'ya daha güçlü destek vermelerini isteyen ve Almanya Başbakanı Olaf Scholz'un bu yöndeki çağrılarını öven Stoltenberg, tüm müttefiklerin Ukrayna'ya desteği artırması gerektiğini kaydetti.

Alman Genelkurmay Başkanı'ndan 'savaşa hazır olma' uyarısı

Rus muhalif Aleksey Navalni cezaevinde öldü Rus muhalif Aleksey Navalni cezaevinde öldü

Alman askeri yetkilisi Breuer, Rusya'nın NATO'ya yönelik tehdidi sebebiyle, Alman ordusunun (Bundeswehr) beş yıl içinde "savaşa hazır" hale gelmesi gerektiğini dile getirdi.

DW Türkçe'nin aktardığı habere göre Breuer, Welt am Sonntag gazetesine verdiği röportajda, "Bu beş yıl içinde savaş çıkacağı anlamına gelmiyor ama böyle bir olasılık mevcut" dedi.

"Almanya'nın savaşa hazırlanması bir süreç ancak bunun için sonsuz zamanımız yok. Çünkü Soğuk Savaş'ın sona ermesinden bu yana ilk kez olası bir savaş bize dışarıdan dayatılıyor. Rusya'nın askeri tehdidi göz önünde bulundurulduğunda bu bizim için beş ila sekiz yıl hazırlık süreci demek" ifadelerini kullanan Korgeneral Breuer, "Ben asker olduğum için diyorum ki, beş yıl içinde savaşa hazır olmalıyız" uzarisinda bulundu.

"Zihniyet değişikliğine ihtiyaç var"

Savaşa hazır olmanın savunma kabiliyetinden çok daha fazlası olduğunu belırten Breuer, "Personel ve malzeme hazırlığının yanı sıra, zihniyet değişikliğinden de geçmemiz gerekiyor. Hem toplumda hem de her şeyden önce orduda bir zihniyet değişikliğine ihtiyaç var" dedi.

Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius’un savaş kabiliyetinden ilk kez bahsetmesinin uyarıcı bir çağrı olduğunu vurgulayan Breuer, "Kendimi savunabildiğimi göstermek ve böylece rakibe saldırı kararı almanın çok riskli olduğunu  hissettirerek, böyle bir karar almamasını sağlamak. Caydırıcılıktır budur" dedi.

Almanya'nın NATO'ya taahhüt ettiği askeri kabiliyet seviyesine, bazı alanlarda öngörülendenlerin daha geç varacağını dile getiren Genelkurmay Başkanı, bunun dürüstlük icabı açıkça ifade edilmesi gerektiğini aktardı. Alman Ordusu'nun bazı noktalarda hemen, bazılarında ise ise üç ila dört yıl içinde hazır olabileceğini vurgulayan Breuer, bunların hangi kabiliyetler olduğunu, gizlilik gereği açıklamayacağını ifade etti. 

350 bin asker hazırda bekleyecek

Almanya, gelecekte NATO'nun yeni caydırıcılık ve savunma stratejisi için 350 bin askeri çok yüksek hazırlık seviyesinde tutmak istiyor. Pistorius'a göre bu, 2025'ten itibaren tam teçhizatlı ve operasyonel bir ordu tümenini ve 2027'den itibaren bir başka tümeni, ayrıca yaklaşık 200 uçak ve gemi ile askeri destek kabiliyetini içeriyor.