Kobanê Davası'nda kararların açıklanmasının ardından Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Eş Genel Başkanları Tülay Hatimoğulları ile Tuncer Bakırhan, hakkında 30 yıl 3 ay hapis cezası verilen önceki dönem Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ'ı tutuklu bulunduğu Kocaeli Kandıra 1 No’lu F Tipi Cezaevi’nde ziyaret etti. Ziyaretin ardından cezaevi önünde çok sayıda kişinin katılımıyla açıklama yapıldı. 

YÜKSEKDAĞ'DAN SELAM

Tülay Hatimoğulları, gerçekleştirdikleri ziyarette, Yüksekdağ’ın moralinin çok iyi olduğunu ve dayanışma gösteren herkese teşekkürlerini sunduğunu ifade ederek, “Sevgili Figen şunu açık ve net ifade etti. Bizler de bu görüşü canı gönülden paylaşıyoruz. Bu karar ve kararla paylaşılan şey aslında bir dayanışmanın bir ortak mücadelenin mahkum edilmeye çalışılmasıdır. Başından beri Kobanê Kumpas Davası’nın bir siyasi dava ve intikam davası olduğunu söyledik. Kobanê’de halk ile dayanışan IŞİD’e karşı gerek Türkiye gerek Ortadoğu gerekse dünyada en güçlü tavrı ortaya koyan halklar, ezilenler ve sömürülenlerin dayanışmasına bir ceza verilmek istendi. Bu cezaya karşı bizler Kandıra Cezaevinden sevgili Figen’in de ifade ettiği gibi, dayanışmamızı, özgürlük mücadelesini Kürt halkıyla, işçilerle, emekçilerle, kadınlarla, doğa ve insan hakları savunucularıyla dayanışmamızı sürdüreceğiz. Bu karar hiçbir şekilde bu duruşumuzdan, bu yaklaşımımızdan, bu mücadele azmimizden bizleri geri durdurmayacaktır. Ben bir kez daha sizlere teşekkür ediyorum. Sevgili Figen Yüksakdağ’ın da selam ve sevgilerini bir kez daha iletiyorum” dedi.

DAYNIŞMAYA CEZA 

Özgür Özel'den Erdoğan ve Bahçeli'ye telefon Özgür Özel'den Erdoğan ve Bahçeli'ye telefon

Ardından konuşan Tuncer Bakırhan ise, Kobanê Davası’nda verilen cezaların haksız olduğunu belirterek, sürecin henüz bitmediğini dile getirdi. Bakırhan, “Nasıl ki bir sosyalist kadın olarak Figen başkanımız dünyanın ak yüzü, dünyanın en önemli, en temiz mücadelesini veren, IŞİD barbarlarına karşı savunan Kobanê halklarıyla dayanıştığı için buradaysa; bizler de Kürtler, kadınlar, devrimciler, gençler olarak dünyanın ak yüzü bir mücadeleyle dayanışan onun gerçekten savunuculuğunu yapan ve şimdi cezaevinde olan arkadaşlarımızla dayanışacağız” dedi.

DAHA GÜÇLÜ MÜCADELE SÖZÜ

Bakırhan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu yargılama bitmedi, halklarımız mücadelesiyle dayanışması ile birlikte bu kesinlikle boşa çıkartılacaktır. Bomboş iddialar ve olmayan maddelerle arkadaşlarımızı cezalandırdıklarını düşünenlere daha büyük bir mücadele ve dayanışma ile gerekli yanıtı vereceğiz. Emin olun bugün burada ziyaret ettiğimiz Figen başkanımız dahil olmak üzere en kısa sürede cezaevindeki bütün siyasi tutsaklarla birlikte demokratik bir ortamda kol kola omuz omuza mücadele edeceğiz. Bugünler çok uzak değil diyoruz. Cezaevinde Figen başkanın bize verdiği moral ve motivasyonla daha güçlü mücadeleye yükleneceğiz. Figen başkanın bütün Türkiye halklarına en başta kadınlara ve gençlere selamlarını iletiyoruz.”