Gazeteci İsmail Saymaz, Metropoll Araştırma’nın şubat ayında İstanbul için yaptığı anketin sonuçlarını yazdı. Buna göre katılımcılara yerel seçimde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için kime oy verecekleri soruldu. Sonuçlara göre CHP’nin adayı Ekrem İmamoğlu, kararsızlar dağıtıldıktan sonra yüzde 43.5 ile seçimi kazanıyor. AKP’nin adayı Murar Kurum ise yüzde 40.2 alıyor.

Karasızlar dağıtılmadan ise Ekrem İmamoğlu yüzde 34.7 alıyor. Murat Kurum da Ekrem İmamoğlu’nun 2.6 puan gerisinde kalıyor.

Metropoll’ün anket sonuçları şöyle:

Bakırhan: Yeni dönem perspektifimiz çok net; örgütleneceğiz, genişleyeceğiz Bakırhan: Yeni dönem perspektifimiz çok net; örgütleneceğiz, genişleyeceğiz

Ekrem İmamoğlu: Yüzde 34.7
Murat Kurum: Yüzde 32.1
Meral Danış Beştaş: Yüzde 4.9
Buğra Kavuncu: Yüzde 2.5
Azmi Karamahmutoğlu: Yüzde 2
Mehmet Altınöz: Yüzde 1.8

Kararsızlar dağıtıldıktan sonra İmamoğlu yüzde 43.5’e, Kurum yüzde 40.2’ye, Beştaş yüzde 6.1’e, Kavuncu yüzde 3.1’e, Karamahmutoğlu yüzde 2.5’e, Altınöz de yüzde 2.3’e yükseliyor.

‘SEÇMENDE İMAMOĞLU KAZANIR ALGISI YÜKSEK’

PanoramaTR Direktörü Osman Sert, seçmende İmamoğlu’nun kazanacağına dair algının yüzde 50’yi geçtiğini söylüyor. Bu veriyi iktidar yanlısı Optimar Araştırma da doğruluyor. Optimar, şubat araştırmasında, “Sizce 31 Mart yerel seçimlerinde İBB’yi kim kazanır?” diye sordu.
Yüzde 44.3’ü İmamoğlu’nun, yüzde 36.5’i ise Kurum’un kazanacağını söylüyor.