CHP’nin adayı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Kürtlerle olan ilişkisini anlattı. Politikyol’dan Altan Sancar’ın sorularını yanıtlayan Ekrem İmamoğlu, “Ekrem İmamoğlu ile Kürtler arasına kimse giremez. Benim Kürtlerle olan ilişkimde başka bir partinin, başka bir siyasal figürün aracılığına ihtiyacım yoktur. İstanbul’un güzel Kürtleri ile Ekrem İmamoğlu arasında, aracısız, direk bir hat, direk bir rabıta vardır. Ben Kürt yurttaşlarımız ile aramdaki Gönül Hattı diyorum” dedi.

Özgür Özel duyurdu: Erdoğan’la yüz yüze görüşeceğiz Özgür Özel duyurdu: Erdoğan’la yüz yüze görüşeceğiz

İmamoğlu, “Peki Ekrem İmamoğlu ile Kürtler arasındaki ilişkiyi nasıl tanımlıyorsunuz?” sorusuna şöyle yanıt verdi:

“Ekrem İmamoğlu ile Kürtler arasına kimse giremez. Benim Kürtlerle olan ilişkimde başka bir partinin, başka bir siyasal figürün aracılığına ihtiyacım yoktur. Böyle bir beklentim de yoktur. İstanbul’un güzel Kürtleri ile Ekrem İmamoğlu arasında, aracısız, direk bir hat, direk bir rabıta vardır. Ben Kürt yurttaşlarımız ile aramdaki Gönül Hattı diyorum. Birbirimizi anlıyoruz. Birbirimizi seviyoruz. Birbirimizin zihnini kalbini okuyoruz.”

‘ARAMIZDA GÖNÜL HATTI VAR’

“Kürtlerin İstanbul’daki nüfusu da malum. Aradaki bağı ya da süreci nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna İmamoğlu’nun yanıtı da şöyle oldu:

“Bugün İstanbul’da çok sayıda Kürt yaşıyor. Kürtler ile İstanbul arasındaki gönül ilişkisi çok eskilere gider. Kanuni Sultan Süleyman zamanında İstanbul’a yerleşen büyük Kürt düşünürleri, alimleri vardır.

Bir tarihçi arkadaşım söyledi. 18. asırda bir arşiv belgesinde görmüş. Bu belgede diyormuş ki, İstanbul’un Diyarbekirlileri sultanlara mektup yazmada (bu dilekçe tarzı mektuplara arz-ı mahzar deniyor) o kadar mahirlermiş, dili, Osmanlıcayı o kadar iyi kullanıyorlarmış ki, onların taleplerini reddetmek imkansızmış.

Abdülhamid Han döneminde büyük Kürt beylerinin çocukları İstanbul’da Sultan tarafından misafir edilirdi. 1950’lerden sonra Kürt emekçileri İstanbul’a gelir. İstanbul’un dönüşümüne önemli bir rol üstelenirler. Velhasıl İstanbul Kürtlerden, Kürtler İstanbul’dan ayrılamaz. Ama tekrar söylüyorum. Ekrem İmamoğlu ve Kürtler arasında direkt bir gönül hattı vardır. Ben İstanbul’a onların gözünden de onların kalbinden de bakıyorum. Onların İstanbul bilgisini, İstanbul sevgisini kendi İstanbul bilgimle, İstanbul sevgimle birleştiriyorum.”