Her dilin zenginliği, son derece uzun kelimelerin oluşturulması için benzersiz zorluklar ve fırsatlar sunar.

Dünyanın en uzun kelimesi Türkçe dilinden çıktı. Kelime, toplam 70 harften oluşan kelime başarı anlamına gelen muvaffakiyet sözcüğüne getirilen birçok ekle oluşturuldu.

İşte dünyanın en uzun kelimesi:

Muvaffakiyetsizleştiricileştiriveremeyebileceklerimizdenmişsinizcesine.

Kelimenin anlamı ise kısaca şu şekilde özetlenebilir.

Bir grup (kelimede ‘biz’) başka bir grubun, üçüncü parti kişilerin başarısız hale getirebilmeyi başarmaları için uğraşıyor. Bu insanların, diğer insanları başarısız hale getirebilme becerisi ise hızla ediniliyor. İlk grup, bazen verdiği bu eğitimde başarısız oluyor. Dolayısıyla da bazıları, ötekileri başarısızlaştıracak yeteneklerden yoksun kalmaya devam ediyor. Dördüncü parti bağımsız başka kişiler ise, bazen işte bu eğitimi başarısız olarak tamamlayan ve başarısızlaştırma konusunda başarısız olan kişiler gibi davranmakta.

DİĞER DİLLERE FARK ATTI
İngilizce: Antidisestablishmentarianism

Ortaçağdan bu yana kullanılan bu kelime Katolik Kilisesi ile Devlet yönetiminin ayrılmasına karşı oluşan fikir akımının adıdır.

İtalyanca: Precipitevolissimevolmente

Toplam 26 harften oluşan bu kelime, İtalyancadaki en uzun kelimedir. Kelime elinden geldiğince hızlı hareket etmek anlamına gelir.

Fransızca: Anticonstitutionnellement

Constitution kelimesi anayasa demektir. Anticonstitutionnellement ise anayasaya aykırı görüş, beyan ve eylemleri tanımlamak için kullanılan hukuki bir terimdir. Ceza gerektiren suçları tanımlamak için bu ifade kullanılır.

BİRKAÇ ÖRNEK DAHA
İspanyolca: “Elektroensefalografista” (elektroensefalografi uzmanını anlatır)

Kadir İnanır açıklaması: Entübe durumdan çıkarılamamıştır Kadir İnanır açıklaması: Entübe durumdan çıkarılamamıştır

Danca: “Speciallægepraksisplanlæðingsstabiliseringsperiode”, uzman bir doktorun muayenehanesinde planlamanın stabil hale getirildiği süre anlamına gelir.

Macarca: “Eltöredezettségmentesítőtleníttethetelensségétítőtlenkedhetnétek”

Galce: “Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch”