Kadın hukukçular: ‘Hayır’ dediğimiz andan itibaren kaybettiniz

İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararına imza atanlara “kötü haberleri” olduğunu belirten hukukçu kadınlar, “Siz çoktan kaybettiniz. Biz ‘hayır’ dediğimiz andan itibaren kaybettiniz. Geri dönüşü yok” dedi.

Kadın hukukçular: ‘Hayır’ dediğimiz andan itibaren kaybettiniz

İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararına tepkiler devam ediyor. İstanbul Kadın Avukat Dayanışması da, Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’ni yaptığı açıklamayla protesto etti. Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi önünde gerçekleştirilen açıklamaya, çok sayıda kadın hukukçu katıldı.  Sık sık “Yaşasın kadın dayanışması” ve “Sözleşmeyi uygula kararı geri çek” sloganlarının atıldığı açıklamayı Avukat Ekin Baltaş yaptı.

Fesih kararının hiçbir hukuki dayanağının olmadığını vurgulayan Baltaş, “Sözleşmeyi böylece feshedebileceğini sananlara kötü bir haberimiz var. Tek başına tüm kadınlar adına karar almaya cüret edenlere kötü bir haberimiz var. ‘İstanbul Sözleşmesi’ni çekmeyi başardık, sıra 6284 sayılı kanunda’ diye sevinenlere kötü bir haberimiz var. Kadınlara ikinci sınıf muamelesi yapan, kendilerine köle etme arzusuyla yanıp tutuşanlara, şiddet uygulayıp çocuk yaşta evlendirmek isteyenlere, çocukları istismar etme özgürlüğü isteyenlere, LGBTİ+’lara şiddeti kendine hak sayanlara kötü bir haberimiz var. ‘İstanbul Sözleşmesi yetmez, kadına karşı ayrımcılığı önleyen CEDAW’dan da, çocukları istismardan koruyan Lanzarote Sözleşmesi’nden de, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nden tek adamın imzasıyla çıkıveririz; Anayasa’dan eşitlik ilkesini kaldırırız; kadınları nafakadan mal paylaşımına tüm ekonomik haklarından eder böylece kendimize mecbur ederiz’ diye umutlananlara kötü bir haberimiz var. Eşitliği temel almayan düzenlemelerle şiddetle mücadeleye devam ettiği yalanına kanacağımızı sananlara kötü bir haberimiz var. Kadın düşmanlığının, katillerin sırtını sıvazlamanın, cinsiyet kimliği ve cinsel yönelim temelli ayrımcılığın resmi devlet politikası haline gelmesine alkış tutanlara kötü bir haberimiz var. Devlet bugün sizin yanınızda, kadınların karşısında olabilir; ama siz çoktan kaybettiniz. Biz var olduğumuz için, birbirimizin yanında olduğumuz için, cesaretimizi bugün tek kalemde üstünü çizmeye kalktığınız haklar için yüzyıllardır mücadele etmiş kadınlardan aldığımız için kaybettiniz. Kendi adımıza karar vermekten, eşitlikten, özgürlükten ne olursa olsun vazgeçmeyeceğimiz için kaybettiniz. Biz ‘hayır’ dediğimiz andan itibaren kaybettiniz. Çünkü bunun geri dönüşü yok” dedi. 

BİR TEK FAİLLER MEMNUN 

Devletin, sözleşmeyi feshederek kadın ve çocukları erkek şiddetinden koruma, kadınları güçlendirecek destek mekanizmalarını oluşturma, failleri etkin biçimde yargılayıp cezalandırma, erkek şiddetini önleme ve bütünlüklü politikalar oluşturma yükümlülüklerini reddettiğini ilan ettiğini belirten Baltaş, bunun da şiddet faillerini memnun ettiğini söyledi. Sözleşme’nin feshine karşı isyanda olduklarını vurgulayan Baltaş, bir gün içinde en az 4 kadının erkek şiddeti sonucu yaşamını yitirdiğini anımsattı. Bir kişi daha eksilmeye tahammüllerinin kalmadığını  ifade eden Baltaş, “O koltukları boşuna işgal etmeyin. Ya görevinizi yapın, ya istifa edin” diye seslendi. 

Açıklama, alkışlar eşliğinde son buldu.

Mezopotamya Ajansı (MA)

İLGİLİ HABERLER

Güncelleme Tarihi: 01 Nisan 2021, 17:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER