Yüksekova’da tecrit protestosu

Yüksekova’da tecrit protestosu

Yüksekova'da PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecrit protesto edildi. 

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde kendisinden aylardır haber alınamayan PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki ağırlaştırılmış tecrit protesto edildi. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Sait Dede'nin de aralarında olduğu çok sayıda kişi ilçe merkezinde açıklama yapmak istedi. Polisler, kitleyi ablukaya aldı. HDP'li Dede ve polisler arasında yaşanan tartışmanın ardından açıklama polis ablukasında yapıldı.  

TECRİDİN ETKİSİ 

HDP'li Dede, Öcalan'ın barışın sesi olduğunu belirterek, "Tecrit İmralı’da başladı ama bu ülkenin hukuku bununla birlikte yok oldu. Bizzat bu iktidar çözüm sürecinde Sayın Öcalan ile görüşmeler yaptı. Bu görüşmeler süresinde kimsenin burnu bile kanamadı, çatışma yoktu, yoksulluk yoktu, diyalog ve müzakere vardı. Ama bu durum iktidarın işine yaramadı. Çünkü iktidarın tek amacı iktidarını ayakta tutmaktı. Tecrit sadece Sayın Öcalan’a uygulanmıyor, tecrit tüm halklara karşı yaklaşımı da ortaya koyuyor” diye konuştu. 

Dede, ulusal ve uluslararası kuruluşlara şöyle seslendi: "Eğer Türkiye’de barışın önünü açmak istiyorsanız Sayın Öcalan’a yönelik tecridin kalkması ve duyarlılık göstermeniz gerekiyor. Bu tecridi kırana kadar biz de mücadele edeceğiz. Bedeli ne olursa olsun bu ülkeye barış gelmesi için tecridin kırılması gerekiyor. Ev ev, sokak sokak, şehir şehir bu tecridi anlatacağız. Bu iktidarın tecrit politikası teşhir etmek herkesin tek görevi olmalıdır."(Hakkari/MA)

Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2021, 18:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER