Vedat Aydın'ın mezarına ziyaret: Asla boyun eğmeyeceğiz

DİYARBAKIR - Kurban Bayramı dolayısıyla HEP Diyarbakır İl Başkanı Vedat Aydın’ın mezarına yapılan ziyarette konuşan DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, “İktidar ne kadar saldırırsa saldırsın, bizler asla boyun eğmeyeceğiz. Çünkü bizler büyük mücadelenin mirasını almış bir halkız” dedi.

Vedat Aydın'ın mezarına ziyaret: Asla boyun eğmeyeceğiz
banner537

Halkların Demokratik Partisi (HDP), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ve Medeniyetler Beşiğinde Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (MEBYA-DER), Kurban Bayramı dolayısıyla 5 Temmuz 1991’de evinden alındıktan sonra katledilen Halkın Emek Partisi (HEP) Diyarbakır İl Başkanı Vedat Aydın'ın mezarını ziyaret etti. Aydın’ın Diyarbakır’ın Yenişehir ilçesinde bulunan Mardinkapı Mezarlığı’ndaki kabrine gerçekleştirilen ziyarete, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, HDP milletvekilleri Dersim Dağ, Hişyar Özsoy ve Nusrettin Maçin, HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanları Zeyyat Ceylan ve Hülya Alökmen Uyanık, Vedat Aydın’ın kardeşi Veysi Aydın’ın yanı sıra Sivil Toplum Örgütü (STÖ) temsilcileri katıldı. 

 ‘UMUTLAR GÜN GEÇTİKÇE BÜYÜYOR’

Aydın’ın mezarı başında konuşan HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Zeyyat Ceylan, her bayram olduğu gibi bu bayramda Vedat Aydın ve arkadaşlarının mirasını sahiplenmek için ziyareti gerçekleştirdiklerini söyledi. Kürt halkına yönelik tüm baskılara rağmen sonuç alınmadığını dile getiren Ceylan, “Bir kez daha söylüyoruz; yine sonuç alamayacaksınız. Kürt halkına dönük bu vicdansız ve hukuksuz saldırılar, sonuçsuz kalmaya devam edecek. Barışa ve özgürlüğe olan umudumuzu kaybetmedik. Halkın bu umutları gün geçtikçe büyümeye davam ediyor” ifadelerini kullandı. 

‘SAVAŞ SONA ERSİN’

Aydın’ın kardeşi Veysi Aydın, yıllardır yaşanan çatışmalı ortamda binlerce insanın hayatını kaybettiğini anımsatarak, “Bizler artık bu bayramın, kanın durmasına vesile olmasını istiyoruz. İnsani talebimiz olan barışı istiyor, savaş ve katliamların sone ermesi gerektiğini ifade ediyoruz” dedi.

AYDENİZ: HALKIMIZIN YANINDAYIZ

DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, Mezopotamya halklarının Kurban Bayramı’nı kutlayarak, Vedat Aydın ve arkadaşlarının ideali olan özgürlük ve barış mücadelesinin kendileri için miras olduğunu dile getirdi. Aydeniz, “İktidar ne kadar saldırırsa saldırsın, bu faşist saldırılara karşı bizler asla boyun eğmeyeceğiz. Çünkü bizler büyük mücadelenin mirasını almış bir halkız. Sonuna kadar halkımızın yanında olmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

HDP Urfa Milletvekili Nusrettin Maçin de Vedat Aydın cinayetinin “faili meçhul” olmadığını, faillerin bilindiğini ifade etti. Mücadelesinden korkulduğu için Aydın'ın öldürüldüğünü dile getiren Maçin, "Vedat Aydın Kürdistan devrimcisiydi. Onun mücadelesini yarım bırakmayacağız" diye belirtti. 

Konuşmalar ve okunan duaların ardından siyasetçiler ve STÖ temsilcileri, Aydın’ın mezarına karanfiller bıraktı.

Mezopotamya Ajansı

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER