'Tek Adam Rejimi'nin Üç Yılı: Milli gelir düştü, dolar yükseldi, işsizlik artışta

Türkiye’nin borç yükü arttı, milli geliri düştü. Merkez Bankası rezervleri eksiye inerken, işsizlik rekor kırdı. Demokrasi ve hukukun üstünlüğü yok edildi.

'Tek Adam Rejimi'nin Üç Yılı: Milli gelir düştü, dolar yükseldi, işsizlik artışta

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, hazırladığı "Tek Adam Rejimi’nin Üç Yılı" raporunda, 2018’den bu yana uygulanan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin Türkiye’yi demokrasi ve ekonomide geriye götürdüğü rakamlarla vurgulandı.

Rapora göre; Türkiye’nin borç yükü arttı, milli geliri düştü. Merkez Bankası rezervleri eksiye inerken, işsizlik rekor kırdı. Demokrasi ve hukukun üstünlüğü yok edildi.

CHP’li Bulut’un "Tek Adam Rejiminin Üç Yılı" raporunda dikkati çeken başlıklar şöyle:

2018 öncesi üç yılda Türkiye ekonomisinin yıllık ortalama büyüme hızı yüzde 5,8’iken tek adam rejiminde son üç yılın ortalaması yüzde 1,8’e geriledi. Milli gelir, 142 milyar dolar kayba uğradı, 891,8 milyar dolardan 717 milyar dolara düştü. Kişi başına gelir aylık dönemde 10 bin 694 dolardan 8 bin 599 dolara indi. Merkez Bankası, borçlar düşüldükten sonra net 36 milyar dolar rezerve sahipken, tek adam rejiminin ardından eksi 59 milyar dolara düştü.

DOLAR 4,7'DEN 7.7'YE YÜKSELDİ

22 Haziran 2018’de 1 dolar 4,70 lirayken, tek adam rejiminde 8,5 liraya kadar yükseldi, bugün 7,7 lira düzeyinde seyrediyor. 2017 sonunda yüzde 11,9 olan yıllık enflasyon 2018’de yüzde 20,3’e çıktı. Halen yüzde 15,6 düzeyinde. Merkez Bankası’nın Haziran 2018’de yüzde 8 olan politika faizi tek adam rejiminde yüzde 24’lere kadar çıktı. Bugün yüzde 17 olan faizin artırılması için ağır bir baskı var.

İŞSİZLİK ARTTI

Tek adam rejimi öncesinde gerçek işsiz sayısı 6 milyon 864 bin kişi ve gerçek işsizlik oranı yüzde 20,7’ydi. 2020’de rakam 11 milyon 195 bin kişiye yükselirken oran ise yüzde 31,1’e çıktı.

Haziran 2018’de 970 milyar lira olan devletin iç ve dış borçları, yüzde 91 artışla ocak 2021’de 1 trilyon 838 milyar liraya çıktı. Vatandaşların Haziran 2018’de bankalara olan borcu 526 milyar lira düzeyindeyken, Şubat 2021’de yüzde 61 artışla 838 milyar lirayı buldu. Türk-İş, Haziran 2018’de dört kişilik ailenin açlık sınırını bin 714 TL olarak hesaplamıştı. Bu rakam, Şubat 2021’de 2 bin 719 liraya yükseldi.

KAMBOÇYA, KONGO GİBİ ÜLKELERLE AYNI KATEGORİDE

Türkiye, 2017’de Dünya Hukukun Üstünlüğü Endeksi’nde 99’uncu sırada yer alıyordu. 2020’de 107’nci sıraya gerileyerek Nijerya, Mısır Kongo, Kamboçya gibi ülkelerle aynı kategoride yer aldı. 2017’de Dünya Özgürlükler Raporu’nda "kısmen özgür" ülkeler kategorisinde yer alan Türkiye, 2018 ve 2019 ve 2020’de ‘özgür olmayan’ ülkeler kategorisine geriledi.

‘TEK ADAM SARAY'DA SEFA SÜRÜYOR, BEDELİNİ HALK ÖDÜYOR’

Bulut, tek adam rejiminde oluşan rakamsal verilerin Türkiye’deki geri gidişi ortaya koyduğunu belirterek "Başkanlık sistemi ile yönetilen son üç yılda Türkiye ekonomisi ağır tahribata uğradı. Tek adam Saray’da sefa sürüyor, bedelini halk ödüyor" dedi.

PANDEMİ KARNESİ

Öte yandan, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Fethi Açıkel başkanlığındaki CHP Ar-Ge Bilim Platformu tarafından Covid-19’un Türkiye’de görülmesinin birinci yılı olan 11 Mart’ta, Türkiye’nin durumuna dair ulusal ve uluslararası pek çok parametreyi değerlendiren kapsamlı bir politika notu hazırlandı. 

Ekonomik krizin pandemi ile birlikte derinleşerek ekonomik buhrana dönüştüğü belirtilirken, insanların derin yoksulluk içinde yalnız bırakıldığına dikkat çekildi.

Politika notunda, ekonomik krizin pandemi ile birlikte derinleşerek ekonomik buhrana dönüştüğü; işsizliğin, yoksulluğun ve yüksek enflasyonun kalıcılaştığı vurgulandı. AKP iktidarının milyonlarca insanı bir yılda derin bir yoksulluğa sürüklendiği ve  tüm kesimlerin yalnız bırakıldığına dikkat çekildi. Türkiye’nin sağlık kapasitesinin anlatılanın aksine yetersiz olduğu ve bu dönemde de gerekli takviyelerin yapılmadığı belirtilerek, bilgi aktarımında şeffaf olunmayarak halk sağlığının tehlikeye atıldığının altı çizildi.

'HİÇ KİMSE YALNIZ BIRAKILMAYACAK'

Politika notunun “CHP Ne Yapacak” başlıklı bölümünde, “CHP iktidarında Aile Destekleri Sigortası her koşulda ailelerimizin yanında olacak, kriz yönetiminde şeffaflık, doğru bilgi edinme hakkı ve koordinasyon gözetilecek, yerli aşı, ilaç ve tıbbi cihaz sektörlerini güçlendirecek, tüm vatandaşlarımızın sağlık hizmetlerine eşit erişimi sağlanacak, kriz karşısında hiç kimse yalnız bırakılmayacak, Türkiye tarımda kendine yeten ülke olacak, gelecek nesiller için ekosistem hakkı korunacak, parasız, nitelikli, çağımıza uygun bir eğitim sistemi kurulacak, teknoloji altyapısı güçlendirilecek, internete erişimi olmayan yurttaşımız kalmayacak” ifadelerine yer verildi.

Güncelleme Tarihi: 11 Mart 2021, 16:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER